کد خبر: 3749503
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸
در میزگرد «بایسته‌های فرهنگی کنگره شهدای قزوین» مطرح شد؛
گروه اجتماعی ــ به‌منظور بررسی برنامه‌های کنگره ۳ هزار شهید استان قزوین میزگرد «بایسته‌های فرهنگی کنگره شهدای قزوین» در خبرگزاری ایکنا برگزار شد.

«نمادسازی» وظیفه اصلی کنگره شهدا/ کنگره به دنبال برجسته کردن اهداف شهداست

به گزارش ایکنا از قزوین، قرار است استان قزوین در 24 آبان‌ماه سال جاری میزبان بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی استان مبنی بر برگزاری اجلاسیه 3 هزار شهید استان قزوین باشد. در این کنگره بیش از 10 هزار مهمان ملی و استانی حاضر خواهند بود.
با توجه به اهمیت موضوع، میزگرد «بایسته‌های فرهنگی کنگره شهدای قزوین» به‌منظور بررسی برنامه‌های کنگره 3 هزار شهید استان قزوین در خبرگزاری ایکنا با حضور ‌عباس برزگر، جانشین فرماندهی سپاه صاحب‌الامر(عج) استان قزوین، صفر فضلی، مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری به نمایندگی از استانداری قزوین و حمید سبحانی‌نژاد، از نویسندگان و کارشناسان فرهنگی استان برگزار شد که مشروح این میزگرد به شرح ذیل است؛

ایکنا: ضرورت برگزاری کنگره شهدا چیست؟

برزگر: کنگره شهدا در راستای برجسته کردن یاد و نام و خاطرات شهدایی است که از میان همین مردم بودند و با وجود داشتن زن و فرزند و دل‌بستگی برای رضای خداوند از آن‌ها گذشتند و با حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل توانستند شگفتی بیافرینند و نامشان را برای همیشه در تاریخ ثبت و ماندگار کنند.
فضلی: در طی 40 سال اخیر و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از یک موضوع بزرگ غفلت شده و آن عدم توجه ما به‌ضرورت تلاش برای تولید کارهای ماندگار و اساسی با محوریت شهدا و انقلاب اسلامی و عدم توجه به این سرمایه‌های ارزشمند در مسیر توسعه است.
وظیفه اصلی کنگره 3 هزار شهید استان قزوین نمادسازی است که اگر چنین اتفاقی رخ دهد دیگر به آن نگاه تکلیفی نخواهیم داشت.
سبحانی‌نژاد: در برنامه‌هایی نظیر کنگره شهدا اولین اثر معنوی ایجاد یک راهبرد استراتژیک در منطقه است که در وهله اول به رشد و شکوفایی آن منطقه کمک شایانی می‌کند و به فرزندان آن جامعه هویت و انگیزه مضاعف برای ادامه راه زندگی خواهد داد.
در حقیقت کنگره مقدمه‌ای برای حرکت‌های بزرگ برای شهدا و ایجاد انگیزه‌ای بیشتر در راستای تبیین فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است. برگزاری کنگره شهدا موجبات ایجاد زمینه لازم برای افتخار نسل نوجوان و جوان به سرزمین خود و الگوگیری از بزرگان و شهدای آن است تا با بازخوانی رشادت‌های ایثارگران، شهدا و جانبازان بتوان از برکات نام و راه شهدا بهره برد.

«نمادسازی» وظیفه اصلی کنگره شهدا/ کنگره به دنبال برجسته کردن اهداف شهداست

ایکنا: زمینه‌های لازم برای عملکرد بهتر و اثربخشی هر چه بیشتر کنگره در چه مواردی نهفته است؟ چه راهکارهایی را برای اثربخشی هر چه بیشتر کنگره پیشنهاد می‌کنید؟

برزگر: بی‌شک کاری که در آن رضای الهی و همراه با صداقت و اخلاص و پایداری در نظر گرفته می‌شود می‌تواند پایدار و با اثرگذاری مستمر باشد. برگزاری کنگره شهدا نیز یکی از این امور است که ماندگار و دارای اثرگذاری بسیاری است زیرا هر کاری که برای شهدا انجام می‌شود اثری خاص داشته و در برگزاری کنگره شهدا نیز یاد و خاطره تمامی شهدای استان گرامی داشته خواهد شد.
اگر می‌خواهیم کار ماندگاری داشته باشیم باید برای آن هزینه کرده و از تمامی توانمندی‌های دستگاه‌های مختلف استان استفاده کنیم. در این مسیر از پیشنهادات و راه‌حل‌ها و ارائه طریق دغدغه‌مندان و افراد مختلف جامعه برای هر چه‌بهتر برگزار شدن کنگره استقبال می‌کنیم تا یادواره‌های شهدا به مجلس ختم پیشرفته و یا مجالسی دولتی با افرادی ثابت تبدیل نشود و عموم جامعه بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

فضلی: برای اثرگذاری یک فعالیت باید مدیران ما از سه نیرو شامل نیروهای باورآننده، نیروهای انگیزاننده و نیروهای وادارنده بهره ببرند. نیروهای باوراننده وظیفه اصلی را برای هدایت و اصلاح باورها بر عهده دارند.
اگر فعالیت‌های ما برای برگزاری کنگره با توجه به شرایط آموزشی و تربیتی به‌درستی به‌پیش برود بی‌شک نیروهای باوراننده 50 درصد کار را به جلو خواهند برد و نیروهای انگیزاننده 30 درصد و نیروهای وادارنده نیز 20 درصد کار را به دست خواهند داشت. در این فضا، مقصد، اثربخشی بر باورها با استفاده از ابزار دانش است زیرا اگر دانش و معارف و داده‌های ما اصلاح شود باورها نیز تحت تأثیر آن قرار خواهند گرفت.
سبحانی‌نژاد: برای داشتن کنگره‌ای اثربخش نیازمند برنامه‌ریزی منسجم هستیم. در این راه برگزاری جلسات صِرف، بدون داشتن خروجی مناسب نمی‌تواند پایه‌گذار کنگره‌ای اثرگذار باشد. باید برای آگاه‌سازی مردم از هم‌اکنون المان‍سازی لازم صورت بگیرد تا ابهت و بزرگی شهدای استان را به عموم مردم گوشزد کنیم.
آنچه مدنظر مقام معظم رهبری در بحث برگزاری کنگره‌هاست تأثیرگذاری آن است تا در نهایت منجر به یک تحول عظیم شود که برای رسیدن به آن باید فرآیند پیچیده‌ای را بگذراند تا در ناخودآگاه افراد موجبات تحول و اثرگذاری را ایجاد کند.
اگر خواهان اثربخشی خوب کنگره در فضای جامعه هستیم باید هزینه لازم را هم برای آن داشته باشیم از این‌رو مسئولان استان باید تمهیدات لازم را برای این امر داشته باشند و با اختصاص بودجه لارم برای آن زمینه برگزاری کنگره‌ای ماندگار را فراهم آورند.

«نمادسازی» وظیفه اصلی کنگره شهدا/ کنگره به دنبال برجسته کردن اهداف شهداست

ایکنا: در خصوص روند فعالیت‌های انجام‌شده با محوریت کنگره شهدا بفرمایید.

برزگر: در راستای برنامه‌های کنگره شهدا بیش از 200 یادواره شهدا در سال جاری در سطح استان برگزار شده و خواهد شد تا نام و خاطره شهدای گران‌قدرمان همواره بدرخشد و مردم و به‌ویژه نسل جوان بتوانند این راه را به‌درستی ادامه دهند.
تألیف کتاب و نشر آثار، برگزاری مجالس و یادبودها و امثال آن در راستای معرفی سیره شهدا نیز مقدمه خوبی برای اثرگذاری و اثربخشی مناسب کنگره شهدای استان در سطح جامعه است.
در طول برگزاری کنگره ملی شهدای استان قزوین نیز حداقل 10 شب در استان شاهد برگزاری بخش‌های مختلف مربوط به کنگره خواهیم بود که برنامه‌ریزی لازم برای آن انجام‌شده و با بهره از تجربیات خوبی که از برگزاری برنامه‌هایی نظیر فصل شیدایی به دست آورده‌ایم می‌توانیم از آن در برگزاری هر چه‌بهتر کنگره بهره ببریم.

فضلی: مسئولان امر برای کنگره شهدای استان قزوین باید سه مرحله را موردتوجه قرار دهند؛ قبل از اجرا، حین اجرا و بعد از اجرا و ما اینک در مرحله قبل از این رخداد بزرگ فرهنگی هستیم.

ایکنا: برای ارزیابی کیفیت کنگره چه تدابیری اندیشیده شده است؟ می‌توانید موفق‌ترین کنگره در عملکرد را تا به این لحظه معرفی کنید؟

برزگر: کمیته ارزیابی از عملکرد مسئولان درگیر با کنگره شهدا برنامه‌های در نظر گرفته‌شده در قبل و حین و بعد از برگزاری کنگره را موردتوجه قرار می‌دهد بااین‌حال شاید بتوان یکی از موفق‌ترین کمیته‌ها را کمیته فرهنگی کنگره شهدا دانست.
فضلی: در یادواره‌ها و بزرگداشت‌ها قاعده بر آن است که بعد از اجرای آن شاهد رخ دادن اتفاقاتی مثبت در سطح جامعه باشیم که نشان از اثرگذاری آن دارد، حال اگر در کنگره شهدای استان به چنین مرحله‌ای رسیدیم بی‌شک کنگره اثرگذار بوده و در غیر این صورت کنگره نتوانسته به اهداف خود دست یابد.
سبحانی‌نژاد: کنگره شهدا می‌تواند سرآغاز یک شروع برای نشان دادن و نهادینه کردن فرهنگ شهدا و رسیدن به یک جامعه ایده‌آل‌تر باشد.

«نمادسازی» وظیفه اصلی کنگره شهدا/ کنگره به دنبال برجسته کردن اهداف شهداست

ایکنا: مهم‌ترین دست‌آوردهای کنگره چیست؟

برزگر: در حال حاضر به برکت برگزاری کنگره شهدا شاهد ایجاد روحیه هم‌افزایی و اتحاد و هم‌بستگی خوبی در بین مسئولان و دستگاه‌های اجرایی استان به‌واسطه نام کنگره شهدا هستیم و همه ما حول یک محور به نام کنگره شهدا جمع شده‌ایم و این امر یکی از مهم‌ترین آثار برگزاری این برنامه ملی است که باید از آن نهایت استفاده را داشت.
نگرانی‌های دغدغه‌مندان از چگونگی برگزاری این اجلاسیه بزرگ و اثرگذاری هر چه بیشتر آن در جامعه نیز از دیگر برکات کنگره شهداست که موجب تحرک و برنامه‌ریزی هر چه دقیق‌تر ما خواهد شد.
سبحانی‌نژاد: در شرایط فعلی کشور بزرگ‌ترین برکت کنگره 3 هزار شهید استان قزوین ایجاد اتحاد بین مسئولان استان، گروه‌های سیاسی و یاد خاطره شهدا در جامعه است که تحمل دوران سخت جنگ اقتصادی را آسان‌تر می‌کند.
همچنین با توجه به اینکه استان قزوین، استانی تازه تأسیس است و هویت مستقل خود را در سال‌های جاری به دست‌آورده کنگره شهدا می‌تواند زمینه آشنا کردن مردم دیگر استان‌ها را با شهدای این استان و تاریخ پرافتخار آن ایجاد کند.
از سوی دیگر کار برای کنگره شهدا در شکل وسیع‌تر برکات بسیار در راستای هویت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و توسعه برای استان خواهد داشت که هویت‌مندی یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای کنگره شهدا در منطقه و سطح کشور خواهد بود.

ایکنا: بازخوانی وظایف و دستورالعمل‌های مسئولان کمیته‌ها و ارزیابی از فعالیت‌های صورت گرفته یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید موردتوجه جدی باشد. حال سؤال اینجاست که چه میزان کمیته‌های 22 گانه موفق ظاهر شده‌اند؟

برزگر: 22 کمیته در بخش‌ها مختلف کنگره شهدا با حضور و مسئولیت مسئولان استان از حدود 7 ماه پیش تاکنون فعالیت خود را آغاز کرده و قرار است از تمام توانمندی‌های آن‌ها با حسن نیت کامل استفاده شود.
فضلی: در چارت تدوین‌شده در کنگره برنامه‌ریزی بسیار خوبی برای کمیته‌های 22 گانه صورت گرفته و دستگاه‌های اجرایی و مسئولان استان درگیر بخشی از آن شده‌اند تا به نمایندگی از نظام اسلامی در این حرکت عظیم نقش‌آفرینی کنند. شورای سیاست‌گذاری کنگره شهدا را می‌توان بزرگ‌ترین جلسه اداری در سطح استان با حضور غالب مدیران دستگاه‌های اجرایی و مسئولان استان دانست که استانداری قزوین نقش هماهنگ‌کننده را در این شورا بر عهده دارد.
سبحانی‌نژاد: اگر تمامی مسئولان و دغدغه‌مندان همه هم‌وغم خود را براساس امکانات و بضاعت‌های موجود برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر کنگره شهدا داشته باشند بی‌شک شاهد رخدادی شگرف در عرصه فرهنگی استان خواهیم بود.

«نمادسازی» وظیفه اصلی کنگره شهدا/ کنگره به دنبال برجسته کردن اهداف شهداست

ایکنا: سخن آخر؟

برزگر: کنگره شهدا به دنبال برجسته کردن اهداف و سبک زندگی شهداست چراکه از چنین نمونه‌های روشنی می‌توان برای الگوسازی در میان جوانان انجام کرد.
اگر این کنگره به‌درستی برگزار شود بی‌شک جذابیت بسیاری در جامعه ایجاد خواهد شد و می‌توان از بستر آن آحاد جامعه و به‌ویژه جمعیت خاکستری را هر چه بیشتر با آرمان‌های انقلاب اسلامی و شهدا و امام راحل آشنا کرد اما اگر به‌درستی انجام نشود ظلمی به شهدا و خانواده‌های آن‌ها و ایثارگران خواهد بود؛ برای همین باید همه همت خود را برای باید فضاسازی واقعی برای شهدا انجام داده تا هر چه باشکوه و اثرگذار این اجلاسیه ملی را داشته باشیم.
فضلی: بنا به فرموده مقام معظم رهبری شهدای قزوین شهدای ممتازی بودند ازاین‌رو نیاز است کنگره مربوط به این شهدای والامقام نیز نسبت به سایر کنگره‌های کشور ممتازتر و متمایزتر باشد.
سبحانی‌نژاد: مسئولان باید دقت کنند که کار ضعیف و متوسط برای کنگره شهدا دیده نمی‌شود چراکه جامعه از حرف‌ها و برنامه‌های کلیشه‌ای اشباع‌شده است ازاین‌رو در برگزاری کنگره شهدا نیازمند کاری هنرمندانه بر اساس بضاعت‌ها و توانمندی‌های سرمایه انسانی، مالی، فیزیکی هستیم.

«نمادسازی»؛ وظیفه اصلی کنگره شهدای قزوین/ اثربخشی خوب در جامعه نیازمند هزینه کردن است

انتهای پیام

گزارش از رقیه ملاحسنی

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: