کد خبر: 3842330
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳
گروه فرهنگی ــ دبیر شورای فرهنگ عمومی قزوین گفت: در دوره جدید فعالیتمان در اداره ارشاد استان، «برنامه محوری» را در حوزه‌های فرهنگی در صدر فعالیت‌هایمان قرار داده و یک مرجعیت واحد فرهنگی را ایجاد کنیم تا ضمن پرهیز از موازی‌کاری‌ها، از همه ظرفیت‌ها بهره‌مند شویم.

استفاده از همه ظرفیت‌های فرهنگی در شورای فرهنگ عمومی قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، صبح امروز، ۲۴ شهریورماه نشست شورای فرهنگ عمومی استان قزوین بعد از 9 ماه وقفه با محوریت وظایف شورای فرهنگ عمومی، تدوین سند توسعه فرهنگی و اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب برگزار شد.

محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی استان قزوین، در این نشست اظهار کرد: فرهنگ از جایگاه بسیار ارزنده‌ای برخوردار است و به‌عنوان هویت هر ملت، کشور و سرزمین محسوب می‌شود و اگر به‌دنبال توسعه پایدار هستیم باید به‌دنبال توسعه فرهنگی باشیم.

وی تأکید کرد: اگر خوب بنگریم می‌بینیم بسیاری از کشورهای دنیا ممکن است در حوزه‌های مختلفی همچون اقتصادی به توسعه و پیشرفت رسیده باشند اما از آنجایی که شاید پیوست فرهنگی مناسبی همراه این توسعه نبوده است، می‌بینیم که به سرمنزل مقصود نرسیده‌اند.

اسماعیلی افزود: در نظام جمهوری اسلامی با اقتباس از نظام رحمانی به‌دنبال یک الگوی فرهنگی اسلامی هستیم که بر مبنای آیه «رَبَّنَا آتِنَا مِن لَّدُنک رَحْمَةً وَهَیئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا» سوره دهر باشد یعنی در حقیقت ما به‌دنبال ارتباط مدیریت رحمانی و نظریه الگوی فرهنگی رشید هستیم که در آن انسان به‌عنوان یک محور اصلی هم در جنبه‌های مادی و هم در جنبه‌های معنوی باید مورد توجه قرار بگیرد و این الگوی فرهنگی مبتنی بر رحمت و رشد انسان است و در آن مواردی همچون برائت، کرامت و مغفرت که زیرمجموعه اصل رحمت الهی هستند، لحاظ می‌شود.

وی عنوان کرد: انقلاب اسلامی زمینه تثبیت و توسعه این الگوی فرهنگی رشید و مدیریت رحمانی را در سرزمین ایران فراهم کرده است و در طول ۴۰ سال گذشته گام‌های بلندی در این مسیر برداشته‌شده است و مطمئناً تا رسیدن به سرمنزل مقصود هنوز راهی طولانی پیش رو داریم به‌ویژه در شرایط بسیار حساس کنونی که از همه جهت علی‌الخصوص در حوزه‌های فرهنگی آماج تهاجمات بیگانگان قرار گرفته‌ایم.

مدیرکل ارشاد قزوین یادآور شد: امروزه با توجه به ایجاد ارتباطات گسترده، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دیگر مرزهای جغرافیایی و زمان و مکان درنوردیده شده است و هر زمان کوچک‌ترین اتفاقی رخ دهد، در دورترین نقطه دنیا همه متوجه خواهند شد؛ بنابراین در این شرایط حساس کنونی می‌طلبد یک برنامه‌ریزی جامع، دقیق، فعالانه و به‌جا برای مقابله با این تهاجم داشته باشیم.

این مسئول بیان کرد: اسناد بالادستی بسیار ارزشمندی در کشور در حوزه فرهنگی تدوین شده است همچون سند مهندسی فرهنگی کشور و اخیراً بیانیه گام دوم انقلاب در این راستا می‌تواند در حوزه‌های مختلف الگو و سرمشق فرهنگی خوبی برای ما باشد.

وی ادامه داد: با توجه به پیشینه قوی استان قزوین و ظرفیت‌های بسیار ارزنده‌ای که در این استان وجود دارد و همچنین تعدد و کثرت فعالیت‌های فرهنگی در استان، به نظر می‌رسد به یک برنامه‌ریزی جامع و تدوین اولویت‌های فرهنگی نیاز داریم تا همه فعالیت‌ها براساس آن اولویت‌ها صورت پذیرد.

اسماعیلی در پایان با تأکید بر اینکه باید یک سند توسعه فرهنگی برای استان تدوین شود و شورای فرهنگ عمومی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه وارد عمل شده است، گفت: در دوره جدید فعالیتمان در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین و همچنین شورای فرهنگ عمومی قصد داریم برنامه محوری را در حوزه‌های فرهنگی در صدر فعالیت‌هایمان قرار داده و یک مرجعیت واحد فرهنگی را در استان ایجاد کنیم تا ضمن پرهیز از موازی‌کاری‌ها، با ایجاد همگرایی و هم‌افزایی‌های فرهنگی بتوانیم گام‌های مؤثرتری برداریم و از همه ظرفیت‌ها و همه نهادهای فرهنگی در این زمینه بهره‌مند خواهیم شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: