کد خبر: 4068491
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵

آغاز مرمت رواق‌های آستان امامزاده‌ حسین(ع) در قزوین

به‌‎ دنبال اجرای طرح ساماندهی و مرمت آستان مقدس امامزاده‌ حسین(ع)، مرمت رواق‌های این بنای باشکوه تاریخی ـ مذهبی در قزوین آغاز شد.

امامزاده‌ حسین (ع) در قزوین

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، احسان نورانی، معاون میراث‌فرهنگی قزوین، گفت: طرح ساماندهی و مرمت امامزاده‌ حسین(ع) به شکل مشارکتی از سوی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اداره‌ کل اوقاف‌ و‌ امور خیریه استان در دست اجراست که در ادامه ایمن‌سازی و استحکام‌بخشی و مرمت و بهسازی بخش‌های مختلف بنا شامل مرمت بام، گنبد، سرداب و روضه مبارک، در حال حاضر مرمت رواق‌های بنا تحت نظارت کارشناسان اداره‌ کل آغاز شده و در حال انجام است.

معاون میراث‌ فرهنگی قزوین با اشاره به اقدام‌های مرمتی این پروژه بیان کرد: مرمت و بازسازی کاربندی‌ها، کاشی‌کاری‌ها، آجرنماها، اجرای مقرنس، بندکشی و ایزولاسیون بام با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد ریال در این مرحله اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه اقدام‌های مرمتی مربوط به تزئینات بنا، دیواره‌‎ها و سایر بخش‌ها طی سال جاری در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: امیدواریم این پروژه عظیم مرمتی را تا پایان سال ۱۴۰۱ به پایان برسانیم.

بقعه متبرک امامزاده‌ حسین(ع) واقع در انتهای خیابان سلامگاه، یکی از کهن‌ترین بناهای تاریخی مذهبی شهر قزوین و معروف‌ترین امامزادگان ایران است که از آغاز سده سوم هجری به‌عنوان زیارتگاه همواره مورد توجه بوده و از جایگاه ویژه‌ای در میان مردم قزوین و گردشگران ورودی به این شهر برخوردار است.

این بنا که به‌ لحاظ تزئینات، آینه‌کاری، کاشی‌کاری و دیگر هنرهای به‌کار رفته در آن یکی از زیباترین بناهای تاریخی شهر قزوین به‌شمار می‌رود در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۳۹ در فهرست آثار ملی کشور به‌ ثبت رسیده‌ است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha