کد خبر: 3873407
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
گروه سیاست و اقتصاد ــ رئیس اداره زکات استان قزوین گفت: طی ۹ ماهه سال جاری بیش از ۱۴ میلیارد و ۱۸۲ میلیون تومان زکات در استان قزوین جمع‌آوری‌شده که از این رقم ۶۱ درصد به محرومان اختصاص‌یافته است.

اختصاص 61 درصد از زکات استان قزوین به محرومانبه گزارش ایکنا از قزوین، به نقل از روابط عمومی‌کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قزوین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین باب‌الله شهسواری، رئیس اداره زکات استان قزوین در نشست جمع‌آوری زکات در مسجد جامع روستای دیال‌آباد بیان کرد: برای زکات و پرداخت کننده زکات شرایطی از قبیل عاقل و بالغ بودن، رسیدن به سن تکلیف برای فرد، مشخص شده است.

وی ادامه داد: اگر مالی به حدنصاب رسید، زکات شامل آن می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال اگر گندم و جو به 850 کیلو رسید، در مناطق آبی یک پنجم و در مناطق دیمی ‌یک دهم آن شامل زکات واجب می‌شود.

رئیس اداره زکات استان قزوین افزود: در استان قزوین به گوسفند با توجه به تعاریفی که در فقه آمده زکات تعلق نمی‌گیرد ولی برای گندم، جو و کشمش زکات واجب است.

وی اضافه کرد: زکات نخستین مصرفش برای فقرا و نیازمندان است در واقع اولویت با محرومان است در چنین شرایطی حتی مصرف زکات برای مسجد نیز درست نیست و باید به اولویت رسیدگی به محرومان توجه شود.

حجت‌الاسلام شهسواری بیان کرد: طی 9 ماهه سال جاری بیش از 14 میلیارد و 182 میلیون تومان زکات در استان قزوین جمع‌آوری شده که از این رقم 61 درصد به محرومان اختصاص یافته است.

وی خطاب به حاضران گفت: خدمات ارائه شده به مددجویان بیشتر در قالب تهیه جهیزیه، تأمین هزینه‌های درمانی و تحصیلی، کمک به آزادی زندانیان جرائم مالی غیر عمد، کمک به احداث و مرمت و بازسازی مسکن مددجویی و پرداخت کمک‌هزینه معیشت بوده است.

رئیس اداره زکات استان قزوین تصریح کرد: حرف اصلی کمیته امداد در خصوص زکات دریافت زکات نیست بلکه پرداخت زکات است، بنابراین تنها از شما می‌خواهیم زکات را به محرومان پرداخت کنید و اگر خود شما این پرداخت را انجام دهید بسیار خوب است.

وی عنوان کرد: در مواردی هم که پرداخت‌کنندگان زکات بخواهند ما حاضریم زکات را دریافت و برای محرومان همان منطقه یا روستا هزینه کنیم.

حجت‌الاسلام شهسواری یادآورشد: کسی زکات می‌دهد در واقع مال خویش را تطهیر می‌کند و برای برکت مال خویش و بسط این برکت در جامعه گام برداشته است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: