کد خبر: 3886136
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
حوزه‌های قدرت و اقتدار ملی شامل، علم و دانش و فن‌آوری، سیاسی، فرهنگی و دفاعی است که برای قدرتمند شدن، باید ضعف‌ها را به‌درستی شناخت و آن‌ها را برطرف کرد.‌ در بیانیه گام دوم به برخی از موارد مهم اشاره‌شده است که شایسته است در راستای گام دوم دنبال شود.

قدرت و اقتدار ایران در تراز گام دوم انقلاب اسلامی

به گزارش ایکنا از قزوین، بدن ضعیف مستعد بیمار شدن است و فرد ضعیف برای تقویت از طریق ممارست در ورزش و تجویز تقویتی و واکسن پزشک خود را در برابر ویروس‌ها مقاوم کرده و امکان انجام فعالیت را برای خود فراهم می‌سازد.

کشور نیز چون بدن جامعه است که چنانچه ضعیف باشد مستعد تأثیرپذیری از ویروس‌های خارجی و داخلی و یا به عبارتی آسیب‌پذیر در برابر تهدیدات خارجی و داخلی بوده و نخواهد توانست به اهداف عالیه خود نائل شود. ضرورت دارد نسبت به تقویت بنیه‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی و... خود بپردازد تا قوی و مصون بماند.

خداوند به مسلمانان می‌فرماید «وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ» یعنی نیرو و توان خود را قوی کنید و آن‌چنان استطاعت خود قوت بخشید که «تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکمْ» دشمنان خدا و دشمنان شما از توانایی بترسند و حساب ببرند چرا که خداوند قصد دشمنان را چنین بیان کرده «تا شما از دینتان دست برندارید، دشمنان از شما دست برنمی‌دارند»، بنابراین برای حفظ خود و دین لاجرم باید قوی باشیم.

رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم مرقوم کرده‌اند «دانش، آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است» (توصیه اول گام دوم) و در آسیب‌شناسی این حوزه بیان داشته‌اند «دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست‌ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیان‌های اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آن‌ها را به دست گیرد».(همان)

موتور مولد در برابر حوادث ایمان قوی آن‌گونه که فرمودند مؤمن مانند کوه راسخ و استوار است «المُؤمِنُ کَالجَبَلِ الرّاسِخِ» چنانچه کوه در شدت سیل و زلزله در جای خود مستحکم ایستاده است و مصداق بارز آن را در دفاع مقدس شاهد بوده‌ایم که ایمان قوی رزمندگان چنان بود که در شدت آتش دشمن و کمبود امکانات، مقاومت و دفاع می‌کردند.

پیشینه تأثیر قدرت معنوی را در این عبارت رهبری می‌توان استنباط کرد «اگر نبود قدرت عظیم ایمان و انگیزه این ملت و رهبری آسمانی و تأیید شده امام عظیم الشان ما تاب آوردن در برابر آن همه خصومت و شقاوت و توطئه و خباثت، امکان‌پذیر نمی‌شد» (عبارت ۱۱ در آغاز بیانیه گام دوم)

ضرورت و میزان اقتدار فعلی ایران نیز در این عبارت تجلی یافته است «ایران مقتدر، امروز هم مانند آغاز انقلاب با چالش‌های مستکبران روبه روست، امام با تفاوتی کاملاً معنی‌دار... ایران به برکت انقلاب، اکنون در جایگاه متعالی و شایسته ملت ایران در چشم جهانیان و عبور کرده از بسی گردنه‌های دشوار در مسائل اساسی خویش است» (مقدمه هفت سرفصل توصیه‌های گام دوم)

قوی شدن کشور نیازمند قوی شدن در دو فرآیند است:

الف - قوی شدن فرد، خانواده قوی، محله باقوام، شهر و روستای توانمند، جامعه قوی

ب- قوی شدن کارکنان، سازمان قوی و کارآمد، وزارت خانه مقتدر، دولت قوی

برآیند توانایی این دو کشور قوی و مقتدری را تشکیل می‌دهد؛ حوزه‌های قدرت و اقتدار ملی شامل، علم و دانش و فن‌آوری، سیاسی، فرهنگی، دفاعی و... است، برای قوی و قدرتمند شدن، باید ضعف‌ها را به‌درستی شناخت و آن‌ها را برطرف کرد.‌

در بیانیه گام دوم به برخی از موارد مهم اشاره‌شده است که باید در راستای گام دوم اقدامات زیر دنبال شود:

۱ -تجربه‌آموزی از گذشته: از تجربه‌ها و عبرت‌های گذشته بهره گیرند (مقدمه هفت سرفصل بیانیه گام دوم) برای برداشتن گام‌های استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت (مقدمه بیانیه گام دوم)

۲- رفع عیوب و ضعف‌ها: چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعف‌های مدیریتی است (بند دوم توصیه سوم گام دوم انقلاب) برطرف کردن این عیب بزرگ ... بسیاری از ظرفیت‌ها دست‌نخورده مانده است. ...ایران از ظرفیت‌های استفاده نشده طبیعی و انسانی در رتبه اول جهان هست (مقدمه هفت سرفصل بیانیه گام دوم)

۳- اتکا به توان و ظرفیت‌های داخلی: روحیه و باور ما می‌توانیم ...، اتکا به توانایی داخلی را به همه آموخت و این منشأ برکات بزرگ شد (مقدمه بیانیه گام دوم) مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است (مقدمه هفت سرفصل بیانیه گام دوم). کشور... از نظر ظرفیت‌های طبیعی و انسانی کم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیت‌ها با غفلت دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده و یا کم استفاده مانده است و در پیشرفت مادی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند (مقدمه هفت سرفصل توصیه‌ها، بیانیه گام دوم) دهه دوم چشم‌انداز، باید زمان تمرکز بر بهره‌برداری از دستاوردهای گذشته و نیز ظرفیت‌های استفاده نشده باشد و پیشرفت کشور از جمله در بخش تولید و اقتصاد ملی ارتقاء یابد (مقدمه هفت سرفصل بیانیه گام دوم)

۴- عدم چشم‌داشت به بیرون: چالش بیرونی، تحریم و وسوسه‌های دشمن است که در صورت اصلاح مشکل درونی، کم اثر و حتی بی‌اثر خواهد شد (بند دو توصیه سوم بیانیه گام دوم) و حساس بودن مرزبندی جمهوری اسلامی با رقیبان و دشمنان (مقدمه بیانیه گام دوم) و در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست و مذاکره با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت (بند دوم توصیه ششم بیانیه گام دوم)
۵- پرهیز از مدعیان بی‌عمل: حساسیت ... و هشدار به صاحبان حرف‌های بی‌عمل می‌شمارد (عبارت چهارم بیانیه گام دوم)

۶- اتکا به مدیران جهادی و انقلابی: نگاه انقلابی و روحیه انقلابی و عمل‌های را به کار بندند (مقدمه هفت سرفصل بیانیه گام دوم) آینده‌سازان ...با همت‌های بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی ... در پیشرفت مادی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند (مقدمه هفت سرفصل بیانیه گام دوم)

۷ -وظیفه مدیران و کارگزاران: مدیران...درآمدهای ملی را با جهشی نمایان افزایش داده و کشور را ثروتمند و بی‌نیاز ... کنند (مقدمه هفت سرفصل بیانی گام دوم) باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم ... و به قله‌های دانش جهان دست یابیم. (توصیه اول بیانیه گام دوم)

۸ - ساختن ایران مقتدر: انقلاب اینک وارد دومین مرحله خودسازی و جامعه پردازی و تمدن سازی شده است (مقدمه بیانیه گام دوم). با قوت خداداد، به‌سوی آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید (مقدمه هفت سرفصل بیانیه گام دوم ) ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی بسازند (مقدمه هفت سرفصل بیانیه گام دوم) انقلاب ...را هر چه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنا فداه) است نزدیک کنید (مقدمه بیانیه گام دوم)

همان‌طور که انقلاب اسلامی، از نقطه صفر آغاز شد و علیرغم همه توطئه‌های خارجی و فتنه‌های داخلی و نفوذی‌های رخنه کرده در پیکره نظام یک چله پرشکوه و پرافتخار را طی کرده، در مطلع گام دوم خود، افق‌های درخشانی را هدف‌گذاری کرده و ان‌شاءالله با اقتدار تمام، قلل جهانی را فتح و قوی و نیرومند، زمینه‌ساز ظهور مهدوی خواهد شد.

یادداشت از سید جواد هاشمی فشارکی، مؤلف کتاب فرهنگ موضوعی بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: