کد خبر: 3903535
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین با تأکید بر اینکه ویروس کرونا ضعیف نشده است، گفت: ۱۰ تا ۱۲ درصد فوتی‌ها در قزوین زیر ۵۰ سال و بدون بیماری زمینه‌ای و ریزفاکتور بودند. با غربالگری و انجام تست‌های رایگان و ایزوله کردن بیماران آمار بستری در بیمارستان‌ها کاهش پیدا کرد است.

۱۲ درصد فوتی‌های کرونا در قزوین زیر ۵۰ سال بودند

پیمان نامدار، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در ستاد مقابله با کرونا استان قزوین که امروز ۱۸ خرداد در سالن جلسات دفتر استاندار قزوین برگزار شد، اظهار کرد: تا زمان کشف و درمان قطعی برای کرونا باید زندگی مسالمت‌آمیز با این ویروس داشته باشیم و در همین راستا رعایت موارد بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی ضروری بوده و نقش دستگاه‌های اجرایی و مردم حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در ابتدای شیوع کرونا یک آزمایشگاه تشخیص طبی استان مورد تأیید انستیتو پاستور ایران قرار گرفت و روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تست صورت می‌گرفت و انجام هر تست به‌طور متوسط طی ۲ ساعت انجام می‌شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: تست کرونا در ابتدا فقط برای بیماران بستری در مراکز درمانی استان انجام می‌شد ولی امروز برای افراد مشکوک نیز این تست انجام می‌شود. سومین آزمایشگاه تست کرونا در استان مجهز و راه‌اندازی شده است و هر تست ۴۰۰ هزار تومان هزینه در بردارد و کاملاً رایگان انجام می‌شود و تا به امروز ۸۰۰۰ تست در استان قزوین انجام شده است.

وی اعلام کرد: روزانه به‌طور متوسط ۲۰۰ تا ۳۰۰ تست کرونا در استان انجام می‌شود؛ در روزهای نخست شیوع کرونا ۸۰ درصد تست‌ها مثبت می‌شد ولی الآن این رقم به کمتر از ۲۰ رسیده است.

نامدار تصریح کرد: علت افزایش آمار کرونا در این است که خانواده مبتلایان به کرونا نیز مورد غربال قرار می‌گیرند و به آمار بیماران سرپایی این بخش افزوده می‌شود. در این روش کارشناسان بهداشتی درب منازل بیماران حضور یافته و توصیه‌های لازم به اعضای خانواده را انجام می‌دهند و بدین طریق الگوی مرگ‌ومیر و بستری در استان کاهش پیدا کرده است.

وی اشاره کرد: در حال حاضر مرحله نخست غربالگری انجام شده و در مرحله دوم سراغ افراد مسن و چاق بالای ۶۰ خواهیم رفت تا آنان را مورد غربال قرار دهیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین با تأکید بر اینکه ویروس کرونا ضعیف نشده است، گفت: ۱۰ تا ۱۲ درصد فوتی‌ها زیر ۵۰ سال و بدون بیماری زمینه‌ای و ریز فاکتور بودند. با غربالگری و انجام تست‌های رایگان و ایزوله کردن بیماران آمار بستری در بیمارستان‌ها کاهش پیدا کرد است.

وی اضافه کرد: اواسط اسفند ۹۸ تا فروردین ۹۹ در موج نخست کرونا از ۲۶۷ بیمار به بستری ۴۰۰ بیمار در مراکز درمانی استان و تا ۱۷ خرداد به ۱۸۰ بیمار در مراکز درمانی رسیدیم. از ۱۸ اردیبهشت‌ تا به امروز روی روند ثابتی قرار گرفتیم و این یک نکته منفی دارد و آن این است که مردم و مسئولین نسبت به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی دقت ندارند.

نامدار تأکید کرد: کادر درمان خسته هستند و با توجه به آغاز فصل گرما چندین ساعت استفاده از ماسک و لباس ایزوله برای آنان دشوار است و باعث خستگی آنان می‌شود. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، استان قزوین کمتر از ۲۰ درصد آلودگی داشته این در حالی است که در برخی از استان‌های کشور با توجه به ابتلای بالا ایمنی گله‌ای اتفاق افتاده است؛ همچنین در استان قزوین ۳۰ درصد مبتلایان روستایی بودند و کمتر از ۹ درصد مناطق روستایی به این ویروس آلوده شدند.

وی بیان کرد: رونق تولید و فرآیند اجتماعی باید ادامه پیدا کند ولی فاصله‌گذاری اجتماعی نیز باید رعایت شود؛ در سامانه جامع مرکز سلامت برای تمام صنوف و اجتماعات و حتی حمل‌ونقل پروتکل بهداشتی وجود دارد و تقاضا داریم یک اطلاع‌رسانی برای همه مردم صورت گیرد و این ضوابط را در دستگاه‌های اجرایی نیز رعایت کنیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: تا کشف واکسن و درمان قطعی برای کووید ۱۹ بهترین روش فاصله‌گذاری اجتماعی است و اخیراً نیز در اروپا طرح حباب اجتماعی را مطرح کرده‌اند تا از تردد بی‌مورد اجتناب کنند.

وی ادامه داد: در رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی جلوگیری از اجتماعات خانگی، مذهبی، آموزشی، سیاسی و حمل‌ونقل بسیار مهم است و در قزوین علی‌رغم برخی از محدودیت شاهد فعالیت برخی از تالارهای پذیرایی هستیم و علاوه بر آن اجتماعات در بانک و دفاتر پیشخوان دولت نیز منجر به افزایش روند ابتلا در استان شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: