کد خبر: 3908078
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قزوین گفت: کمیته امداد متولی کاهش فقر در جامعه نیست چراکه توان اجرایی، اداری و مالی این نهاد در چنین سطحی نیست بلکه اقدامات این نهاد به‌ مثابه اورژانسی است که به دنبال رفع مشکل است.

یکی از دلایل فقر در جامعه برخی کوتاهی‌های دستگاه‌ها استبه گزارش ایکنا از قزوین، به نقل از روابط عمومی کمیته امداد قزوین، مهرعلی حق گویان، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قزوین، در نخستین نشست هسته تخصصی محرومیت‌زدایی و توانمندسازی استان قزوین در سال جاری بیان کرد: رسالت ما در کمیته امداد امام(ره) خدمت به نیازمندان است، اما در این مسیر با شرایط و محدودیت‌هایی روبرو هستیم.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین ادامه داد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و سیاست‌های کمیته امداد، استفاده از توان و حضور اقشار مختلف مردم در بحث مشارکت‌های مردمی است؛ اگرچه با استفاده از توان مردمی می‌توانیم خدمات کمی و کیفی بیشتری ارائه کنیم ولی نباید به موضوع فقر به‌صورت امری قابل قبول و رایج در جامعه نگریسته شود.

حق‌گویان افزود: قرار نیست کمیته امداد امام (ره) برای فقرزدایی تلاش کند و از طرف دیگر جریان تولید فقر استمرار داشته و حتی سریع‌تر از جریان فقرزدایی باشد. متأسفانه فقر به‌واسطه برخی نواقص و کوتاهی‌ها توسط برخی دستگاه‌ها و یا افراد در جامعه تولید می‌شود و از سوی دیگر از کمیته امداد امام (ره) با منابع محدود انتظار می‌رود فقرزدایی کند.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین توضیح داد: به موضوع بیمه افراد شاغل توجه نمی‌شود در نتیجه وقتی نیروی کار فوت می‌کند، افراد تحت تکفل او برای امرار معاش با مشکل روبه‌رو می‌شوند چراکه سرپرست خانواده زیر پوشش بیمه نبوده و حتی از داشتن بیمه حوادث یا عمر هم محروم بوده است. وقتی به دلایل مختلف یک واحد تولیدی تعطیل می‌شود و یا نیروهایش را تعدیل می‌کند، سرپرست خانواده که توان امرار معاش را ندارد برای درخواست کمک به کمیته امداد مراجعه می‌کند. درحالی‌که تولید مستمر فقر در جامعه وجود دارد، اعتبارات این نهاد نه‌ تنها افزایش پیدا نکرده بلکه کاهش هم یافته است و بعد انتظار می‌رود تا کمیته امداد خدماتش را گسترش دهد.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین اظهار کرد: کمیته امداد متولی کاهش فقر در جامعه نیست چراکه توان اجرایی، اداری و مالی این نهاد در چنین سطحی نیست بلکه اقدامات این نهاد به‌ مثابه اورژانسی است که به دنبال رفع مشکل بوده ازاین‌رو برخی اقدامات را همچون مُسکّنی در جامعه پیاده می‌کند.

وی تأکید کرد: کمیته امداد به دنبال سیاست‌هایی است که به ارتقای خانواده در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منجر شود ازاین‌رو توانمندسازی رویکرد محوری این نهاد در خدمت‌رسانی به مددجویان است.

حق‌گویان توضیح داد: توانمندسازی هم‌محورهای مختلفی دارد، بخشی از مددجویان برای تأمین مسکن خود مشکل‌ دارند و بخشی دیگر هم در درمان مشکل دارند که با تأمین این 2 نیاز برای آن‌ها توانمندسازی حاصل می‌شود. توانمندسازی با رویکرد برجسته‌تری هم دنبال می‌شود که به بحث اشتغال‌زایی می‌پردازد، وقتی موضوع اشتغال‌زایی برای مددجو محقق می‌شود دیگر به کمک دیگران نیاز ندارد بلکه خود می‌تواند برای اداره زندگی خویش گام بردارد.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین یادآور شد: کمیته امداد امام خمینی (ره) آمادگی دارد تا با همکاری دانشگاه‌ها و افراد صاحب‌نظر برای ارتقای کمی و کیفی خدمت‌رسانی به مددجویان اقدام کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: