کد خبر: 3909828
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
مسئول امور صیانتی حوزه علمیه قزوین با بیان اینکه حجاب تنها مختص بانوان نیست، اظهار کرد: خداوند در سوره مبارکه نور پیش از آنکه حجاب را به زنان توصیه کنند بر حفظ چشم از سوی مردان تأکید می‌کند.

تأکید قرآن بر کنترل چشم مردان پیش از حجاب زنان

حجت‌الاسلام و‌المسلمین رسول نوروزی، مسئول امور صیانتی حوزه علمیه قزوین، در گفت‌وگو با ایکنا از قزوین، اظهار کرد: خداوند متعال در آیه 31 سوره نور می‌فرمایند «و زنان مؤمن را بگو تا چشم‌ها (از نگاه ناروا) بپوشند و فروج و اندامشان را (از عمل زشت) محفوظ دارند و زینت و آرایش خود جز آنچه قهرا ظاهر می‌شود (بر بیگانه) آشکار نسازند، و باید سینه و بر و دوش خود را به مقنعه بپوشانند و زینت و جمال خود را آشکار نسازند».

وی تصریح کرد: حجاب یک کلمه عربی است که در فارسی از آن به‌ عنوان پوشش یاد شده است؛ خداوند متعال در آیه 31 سوره نور به پوشاندن زینت اشاره دارد و باید بگوییم زینت محدود به زیورآلات نمی‌شود بلکه در این آیه خداوند متعال از اندام‌های زن به‌عنوان زینت یاد و تأکید می‌کنند که زنان زینت خود را از دید نامحرم بپوشانند. در گذشته از روسری با نام «چارقد» یاد می‌کردند چون شانه و موهای زنان را می‌پوشاند ولی امروزه روسری‌ها کوچک‌تر شده است و تنها موهای سر را می‌پوشاند.

نوروزی بیان کرد: خداوند در قرآن کریم تأکید دارند زنان روسری خود را به‌گونه‌ای بیندازند که بدن آنان مستور باشد؛ در آیه 59 سوره احزاب می‌فرمایند «هان ای پیامبر! به همسرانت و دخترانت و زنان مؤمنین، بگو تا جلباب خود پیش بکشند، بدین‌ وسیله بهتر معلوم می‌شود که زن مسلمانند، در نتیجه اذیت نمی‌بینند و خدا همواره آمرزنده رحیم است»؛ خداوند در این آیه از کلمه حجاب با عنوان «جلباب» یاد می‌کنند، «جلباب» پوشش بلند و گشادی است که اندام را به‌صورت کامل می‌پوشاند. همچنین در اسلام «خِمار» یا همان مقنعه نیز مورد تأکید قرار گرفته است. در روایات از حضرت علی(ع) نقل شده است «نابینایی در خانه حضرت زهرا(س) وارد شد حضرت خود را پشت پرده یا دیوار پوشاند. پیامبر(ص) فرمود چرا با اینکه نابینا تو را نمی‌بیند از وی حجاب می‌گیری؟ عرض کرد: اگر او مرا نمی‌بیند، من که او را می‌بینم و او نیز بوی مرا استشمام می‌کند. سپس حضرت پیامبر(ص) در تأیید رفتار حضرت زهرا(س) فرمود: گواهی می‌دهم که تو حقاً پاره تن من هستی.»

وی اظهار کرد: خداوند پیش از آنکه به زنان توصیه کند حجاب داشته باشند در آیه 30 سوره مبارکه نور می‌فرمایند «مردان مؤمن را بگو تا چشم‌ها (از نگاه ناروا) بپوشند و فروج و اندامشان را محفوظ دارند که این بر پاکیزگی آنان اصلح است، و البته خدا به هر چه کنید کاملاً آگاه است.»

نوروزی تصریح کرد: در اسلام بر حفظ چشم از سوی مردان تأکید شده است و حجاب تنها مختص بانوان نیست و مردان نیز باید آن را رعایت کرده و از پوشیدن لباس‌های آستین‌کوتاه و یا تنگ خودداری کنند ولی تأکید اسلام بر پوشش زنان به این جهت است که زنان به دلیل اسکلت بدن ظریف، زیباتر از مردان هستند و حفظ آنان از نگاه نامحرم بسیار مهم است.

وی در پایان یادآور شد: امید می‌رود زنان و مادران جامعه با نکات تربیتی اسلام هر چه بیشتر آشنا شوند و عمق سخنان خداوند را بهتر دریابند تا به جامعه آرمانی اسلامی دست‌یابیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: