کد خبر: 4088482
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴

ثبت ۱۰ وقف جدید در قزوین

مدیرکل اوقاف استان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: از سال گذشته تاکنون ۱۰ وقف جدید در استان شکل گرفته که سه مورد گروهی شامل خانه بهداشت، قبرستان و حسینیه است.

مجیدی مدیرکل اوقاف قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدمصطفی مجیدی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین، در پنجاهمین نشست خبری با اصحاب رسانه استان قزوین که امروز، ۶ مهر ضمن تشریح برنامه‌های دهه وقف و ارائه گزارش عملکرد یکساله برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مؤلفه‌های اصلی وقف، شهدا هستند که برای جریان‌سازی و انسان‌سازی در جامعه از جان خود گذشتند و فداکاری کردند.

این مسئول با اشاره به اینکه راه جاودانگی صدقه جاریه یا وقف است، تأکید کرد: وقف در جامعه مورد تعرض و حجمه قرار گرفته و اذهان مردم نسبت به این مقوله ذهنیت خوبی ندارند زیرا در دورانی که بهائیت در جامعه ما رشد و نمود پیدا کرد و مراکز قدرت در اختیار تفکر بهائیت قرار گرفت فهمیدند که وقف اسلام را حمایت می‌کند و موتور پیش برنده جریان دین است بنابراین وقف را از وقفیت خارج کردند و سپس بعد انقلاب که وقف به عرصه بازگشت تعارض جدیدی شکل گرفت.

وی افزود: اکنون ۸۱۴ موقوفه در استان قزوین داریم که نزدیک به ۵۰۸ موقوفه متعلق به سال ۱۳۵۷ تا به امروز و ۳۰۴ موقوفه متعلق به قبل سال ۱۳۵۷ و اولین موقوفه استان قزوین متعلق به ۹۸۰ سال قبل است. یکی از مهمترین مشکلات موجود در موضوع وقف این است که برخی افراد با پرچم زیاده خواهی به اراضی موقوفه دست‌اندازی می‌کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: دهه وقف از دوم مهر ماه آغاز شده و برنامه‌های مختلفی از جمله اطعام، برگزاری نمایشگاه‌های شهرستانی، سرکشی از خانواده واقفان، خانواده شهدا، دستگیری از فقرا و برگزاری همایش همه واقف باشیم و نمایشگاه عملکرد وقف برگزار خواهد شد.

وی اظهار کرد: در حوزه مهر تحصیلی یک هزار و ۲۰۰ بسته بین دانش آموزان بی‌بضاعت بالغ بر ۴۸۰ میلیون تومان توزیع کردیم و در مهر تندرستی و ویزیت رایگان بیماران هم از ۳ هزار نفر حمایت دارویی و درمانی کردیم که برخی موردی و برخی دیگر خدمات درمانی بوده است. همچنین ۳۰۰ میلیون تومان هزینه از محل موقوفات برای درمان بیماران کمک شد.

مجیدی گفت: در بحث اهدای جهیزیه از هفته وقف سال گذشته تا هفته وقف سال جاری ۱۰۰ سری جهیزیه نیز از سوی سازمان اوقاف قزوین اهدا شد.

وی گفت: در ایام محرم و صفر سال جاری از ۴۸۰ هیئت مذهبی و مسجد با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان حمایت کردیم و همچنین ۶۵ هزار پرس غذای گرم با هزینه‌ای بالغ بر ۴۵۰ میلیون تومان در ماه محرم و صفر توزیع شد. در ایام اربعین پنج و نیم میلیارد تومان برای مواکب مستقر اوقاف استان قزوین در کربلا هزینه شد. یک و نیم میلیارد تومان هم برای مدارس علمیه از محل موقوفات صرف کردیم.

مدیرکل اوقاف قزوین بیان کرد: از سال گذشته تاکنون ۱۰ وقف جدید در استان شکل گرفته که سه مورد گروهی شامل خانه بهداشت، قبرستان و حسینیه است. برای کمک به مساجد و بقاع متبرکه از محل اعتبارات دولتی ۱۰ میلیارد و ۲۷۵ میلیون تومان به ۱۷۷ مسجد و ۳۳ بقعه متبرکه در سال ۱۴۰۰ مساعدت شد. در ۶ ماهه اول سال جاری ۴۹۵ سند تک برگی برای موقوفات اخذ شده است که یک هزار و ۸۱۹ رقبه موقوفه سندار شده‌اند.

وی تصریح کرد: در بحث توسعه و نوسازی بقاع متبرکه در ۶ ماهه اول سال برای ۵ هزار و ۵۰۰ متر مربع به ارزش ریالی ۳ میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان و ۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای مرمت آستان مقدس امامزاده حسی(ع) هزینه شده است.

مدیرکل اوقاف قزوین در پایان گفت: سالن آمفی تئاتری که توسط سازمان اوقاف در شهرک ادارات نواب قزوین در حال احداث است ۶۰ درصد آن با اعتباری بالغ بر ۸۸۰ میلیون تومان انجام شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha