نقش اوقاف در تقویت فرهنگ قرآنی در جامعه بی‌بدیل است
کد خبر: 4172685
تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱
استاندار قزوین:

نقش اوقاف در تقویت فرهنگ قرآنی در جامعه بی‌بدیل است

استاندار قزوین گفت: اوقاف قزوین دستاوردهای قرآنی زیادی را در سال‌های اخیر به دست آورده است ولی با توجه به لزوم اهمیت هرچه بیشتر نسبت به قرآن باید در این حوزه ورود جدی‌تری صورت گیرد تا فرهنگ قرآنی بیش از پیش در جامعه جاری شود که در این زمینه نقش اوقاف بسیار پررنگ است.

اعلایی استاندار قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، محمدمهدی اعلایی، استاندار قزوین، روز دوشنبه ۱۰ مهر در حاشیه بازدید از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین، اظهار کرد: کارکنان و مدیران اوقاف، امانتدار مردم و حاکمیت هستند و در یک حوزه بسیار پرکار و البته مغفول در جامعه فعالیت می‌کنند که قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر اعتماد مردم قزوین نسبت به اوقاف به دلیل رویکرد حل مسئله این سازمان و حل مشکلات در برخی مناطق، افزایش پیدا کرده است، افزود: در مقوله وقف باید منافع هر ۲ طرف دیده شود و از آنجایی که وقف یک موضوع شرعی است، باید الزامات آن دیده و ضمن رعایت حقوق مردم، همه ما باید پاسخگوی واقف و نیت خیر آن باشیم.

استاندار قزوین گفت: اگر در حوزه وقف به مردم سخت‌گیری شود زندگی آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود و از طرفی هم تساهل غیرمتعارف نسبت به وقف موضوعات شرعی به همراه دارد، به همین دلیل کار در حوزه وقف پیچیدگی زیادی دارد و بهترین راه در این بخش اقناع مردم است.

وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از اراضی استان قزوین وقفی است و سیاست اوقاف در بهره‌برداری از ظرفیت موجود می‌تواند در پیشرفت و تعالی استان به شکل چشمگیری اثرگذار باشد، خاطرنشان کرد: اجازه برای تبدیل به احسن موقوفات، اقدام عاقلانه‌ای است که منافع مردم و حقوق واقف را مدنظر قرار داده و می‌تواند به پیشرفت و تعالی استان در بخش‌های مختلف کمک کند.

اعلایی تصریح کرد: مجموعه مدیریتی استان در برخی از اراضی وقفی که به بافت روستا الحاق می‌شود و همچنین پیگیری برای شهرک‌سازی جدید، منفعت وقف و مردم را مورد لحاظ قرار داده است و این اقدامات بسیاری از مشکلات استان به ویژه در حوزه مسکن را برطرف خواهد کرد.

وی در پایان گفت: اوقاف قزوین دستاوردهای قرآنی زیادی را در سال‌های اخیر به دست آورده است که مطلوب ارزیابی می‌شود ولی با توجه به مظلومیت قرآن و لزوم اهمیت هرچه بیشتر نسبت به قرآن کریم باید در این حوزه ورود جدی‌تری صورت گیرد تا فرهنگ قرآنی بیش از پیش در جامعه ساری و جاری شود که در این زمینه نقش اوقاف بسیار پررنگ است.

انتهای پیام
captcha