کد خبر: 4220182
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۹
در گفت‌وگو با ایکنا مطرح شد

امام جواد(ع) با تشکيل شبکه وکالت کیان شیعه را حفظ کرد

استاد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: یکی از مهمترین اقدامات امام جواد(ع) برای حفظ کیان شیعه و پیشبرد اهداف اساسی مکتب اهل بیت(ع)، تشکیل شبکه گسترده وکالت بود، این روش به تدریج مردم و شیعیان را برای دوران غیبت و عدم دسترسی به شخص امام معصوم هم آماده می‌کرد.

داود معماری، استاد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)داود معماری، استاد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با ایکنا از قزوین، ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت امام جواد(ع)، گفت: امام جواد(ع) هم مانند سایر معصومین، انسان کامل، خلیفه الهی در زمین، هادی و راهنمای انسان‌ها به سوی حق و سعادت ابدی و الگوی ممتاز و شایسته برای آن‌ها در همه‌ زمینه‌های زندگی مادی و معنوی است.

وی ادامه داد: مشهور بودن حضرت به جواد دلالت بر جود و بخشندگی وافر ایشان به محرومان و مستمندان دارد و اشتهار حضرت به تقی هم نشانه‌ تقوا و عبادت فوق‌العاده آن حضرت در روزگار مادی‌گری عباسیان است که باعث گرایش مؤمنان واقعی به فرهنگ و سنت اهل بیت(ع) شد.

معماری اظهار کرد: کرامات زیادی در منابع تاریخی و روایی برای امام جواد(ع) نقل شده است که طی‌الأرض از مدینه به مرو و شفای برخی بیماران از نمونه‌های آن‌هاست ولی رسیدن به مقام امامت و ولایت در کودکی حوالی هشت یا نه سالگی از مهمترین ویژگی‌ها و کرامات حضرت محسوب می‌شود. 

وی ادامه داد: امام جواد(ع) از این منظر شبیه پیامبرانی چون سلیمان، یحیی و عیسی(ع) برشمرده می‌شود که در دوران نونهالی و کودکی شایسته بر دوش گرفتن مسؤلیت خطیر هدایت امت شدند.

استاد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) بیان کرد: یکی از مهمترین  اقدامات امام جواد برای حفظ کیان شیعه و پیشبرد اهداف اساسی مکتب اهل بیت(ع)، تشکیل شبکه گسترده وکالت بود، یعنی با زياد شدن فشارها و محدودیت‌های حکومت عباسی بر امام و شیعیان، امام ارتباط علنی و مستقیم خود با مردم را محدود کرد و به جای آن‌ها تعیین وکلا و نایبانی از طرف خود در شهرهای مختلف، به ارتباط غیرمستقیم ولی مؤثرتر و کم‌خطرتر با ایشان پرداخت، این روش به تدریج مردم و شیعیان را برای دوران غیبت و عدم دسترسی به شخص امام معصوم هم آماده می‌کرد، دورانی که پیروان مکتب اهل‌ بیت(ع) باید در غیاب امام، به نایبان آن حضرت و فقهای امت مراجعه کنند. 

وی اظهار کرد: امام جواد(ع) در ۲۵ سالگی به شهادت رسید، اما با سن کم هم در صحنه مناظرات علمی با گروه‌های مختلف اسلامی و سایر ادیان الهی و حتی زنادقه و کافران، از نهایت درایت و منطق برخوردار بودند و ضمن احترام به شخصیت طرف مقابل و رعایت انصاف و اخلاق در مناظره، در مسائل علمی، دانشمندان بزرگ مانند یحیی‌ بن‌ اکثم را به سکوت و تأیید وا می‌داشتند. 

معماری در پایان گفت: احادیث ارزشمندی از امام جواد(ع) به یادگار مانده است که به نمونه‌ای اشاره می‌شود: سه موضوع محبت مردم را نسبت به شما جلب می‌کند؛ رعایت عدالت و انصاف با ایشان، خوشرویی و محبت به آن‌ها و خیرخواهی برای مردم. شاید بتوان گفت که عمل به همین حدیث گوهربار، موجب گره‌گشایی از معضلات اجتماعی و کاسته شدن آسیب‌های روابط شهروندی خواهد شد. 

انتهای پیام
captcha