کد خبر: 4058469
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱

دادستان قزوین گفت: امروز اگر به زندان نگاه کنیم کمتر شاهد حضور افراد تحصیل‌کرده هستیم و اگر سطح جرائم و زندانیان مورد بررسی و موشکافی قرار گیرد، خروج از مدرسه و مسیر آموزش یکی از زمینه‌های آن است.

قاسمی دادستان قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، محمد قاسمی، دادستان قزوین، در جمع معلمان گفت: بی تردید هرکس در هر جایگاه و مسئولیتی که قرار دارد، نتیجه و حاصل زحمات و تلاش‌های معلمان و کادر آموزش بوده و قطعاً تعالی نظام نیز در گرو آموزش صحیح در مدارس است.

وی افزود: آموزش و پرورش و به تبع آن مدارس به عنوان یک نهاد فرهنگی و انسان‌ساز نقش بسیار مهم و اساسی در سرنوشت و آینده کشور دارد و وظیفه سنگین تربیت نیروی انسانی متناسب با اهداف نظام بر عهده این سازمان است.

دادستان قزوین بیان کرد: طرح حضور مسئولان در مدرسه به همت بسیج ادارات در استان در حال اجرا است و هرچقدر این ارتباط گسترش یابد و تبادل نظر صورت گیرد، قطعاً مسئولان با چالش‌های مدرسه آشنا خواهند شد و با برقراری یک ارتباط دوسویه می‌توان در راستای کاهش جرائم و آسیب‌های اجتماعی که امروزه دانش‌آموزان را تهدید می‌کند، گام‌های مؤثر برداشت.

وی با بیان اینکه هیچکس از آسیب‌های اجتماعی مصون نیست، اظهار کرد: نوجوانان و جوانان به دلیل هیجانات این سنین شدیداً در معرض آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی قرار دارند و در واقع قشر آسیب‌پذیر جامعه محسوب می‌شوند. لذا نقش مدارس و معلمان در آگاه‌سازی دانش‌آموزان از تهدیدات اجتماعی بسیار اساسی است و نباید در کلاس‌های آموزش صرفاً به مباحث درسی بسنده کرده و معلمان باید در این خصوص نیز نقش و مسئولیت اجتماعی خود را ایفا کنند.

قاسمی یادآور شد: طی چند سال اخیر ارتباط دستگاه قضایی با مدارس با اجرای برنامه‌های مختلفی همچون طرح نماد و قاضی مدرسه گسترش یافته و قطعاً این ارتباط در سال‌های آینده نیز در دستور کار قرار دارد و هرچقدر فرصت حضور همکاران قضایی در مدارس فراهم شود، یقیناً در آگاه سازی از مسائل حقوقی و اجتماعی اثرگذار است و باید همه تلاش کنند تا فضای مدرسه از آسیب‌های اجتماعی مصون بماند.

وی در ادامه تأکید کرد: امروزه نوجوانان و جوانان در کانون آسیب‌های اجتماعی قرار دارند و هر یک از ما به عنوان عضوی از جامعه موظفیم که به استقبال افراد در معرض خطر و بزه دیده برویم و بتوانیم با اقدامات مراقبتی دستگیر آن‌ها باشیم، در غیر این صورت باید شاهد سرایت آسیب‌ها به افراد دیگر باشیم.

این مسئول تصریح کرد: امروز اگر به زندان نگاه کنیم کمتر شاهد حضور افراد تحصیل‌کرده هستیم و اگر سطح جرائم و زندانیان مورد بررسی و موشکافی قرار گیرد، خروج از مدرسه و مسیر آموزش یکی از زمینه‌های آن است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر در لغت آموزش و پروش در مدارس به معنای واقعی محقق شود، آینده فرد و اجتماع تأمین خواهد شد و می‌تواند فرد را به عنوان یک عنصر مطلوب برای جامعه تربیت کند و باید همه تلاش‌ها به این امر معطوف شود، که بستر ارتکاب جرائم کاهش یابد و مدرسه با ارتباط مستمر با نهاد خانواده می‌تواند در این خصوص ایفای نقش کند و قطعاً دستگاه قضایی نیز در این خصوص تمامی تلاش خود را در راستای پیشگیری از وقوع جرم به کار خواهد گرفت و آماده همکاری با مدارس است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: