کد خبر: 4102108
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۶
قاضی‌زاده هاشمی مطرح کرد:

افزایش مبلغ کمک‌‌معیشتی جانبازان کمتر از ۲۵ درصد

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور با اشاره به افزایش مبلغ کمک معیشتی جانبازان، گفت: مبلغ کمک‌معیشتی در سال گذشته برای جانبازان زیر ۲۵ درصد یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که در سال جاری با افزایش سه برابری به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

قاضی زاده هاشمی

به گزارش ایکنا از قزوین، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور، در دیدار با جمعی از خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران شهرستان البرز که شامگاه سوم آذر در سالن اجتماعات شهید آوینی برگزار شد، گفت: در سفرهای استانی غیر از مرکز استان از یک شهرستان نیز بازدید می‌شود تا از مسائل مربوط به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران بیشتر مطلع شویم.

وی افزود: کار ستاد بنیاد شهید و امور ایثارگران، برنامه‌ریزی، اجرای طرح‌ها، تخصیص منابع و نظارت بر عملکرد واحدهای استانی است لذا در سفرهای استانی به‌ صورت عینی در جریان بازخورد تصمیم‌های اتخاذ شده، قرار می‌گیریم تا اگر نقاط ضعفی وجود دارد در جهت رفع آن اقدام کنیم.

این مسئول گفت: خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران طی دوران هشت سال دفاع مقدس برای یک هدف بزرگ و والا جان‌فشانی کردند، این عزیزان زمانی ‌که به جبهه‌ها اعزام می‌شدند از زندگی خود دل کندند زیرا ممکن بود به مقام والای شهادت نائل شوند و دیگر برنگردند و همین موضوع بیانگر شجاعت‌، اخلاص و فداکاری‌های آن‌ها است.

وی بیان کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران تلاش می‌کند خدمات مختلفی از جمله کمک‌معیشتی به ایثارگران فاقد شغل و درآمد در جهت رفع مشکلات آنان پرداخت کند. مبلغ کمک‌معیشتی در سال گذشته برای جانبازان زیر ۲۵ درصد یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که در سال جاری با افزایش سه برابری به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

قاضی‌زاده هاشمی به واگذاری زمین برای تأمین مسکن جامعه ایثارگری اشاره کرد و گفت: انجام این مهم بر عهده ادارات راه و شهرسازی است و بنیاد شهید و امور ایثارگران زمینی ندارد که به این قشر معظم بدهد. در واگذاری یاد شده باید همه مدیران راه و شهرسازی نگاه ویژه‌ای به جامعه ایثارگران داشته باشند تا این مهم محقق شود. در واگذاری زمین به ایثارگران استان قزوین عقب هستیم و باید تلاش شود این مشکل برطرف شود.

وی به طرح ملی مسکن اشاره کرد و گفت: در طرح ملی مسکن مقرر شده پنج درصد سهمیه به جامعه ایثارگران تعلق بگیرد تا ایثارگرانی که مشکل مسکن دارند، خانه‌دار شوند.

قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: طی سال گذشته ۶۷ هزار نفر در دستگاه‌های اجرایی جذب شدند ولی در یک‌ و نیم سال گذشته با اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران، بیش از ۱۰۰ هزار ایثارگر تبدیل وضعیت شدند که این آمار قابل توجهی است.

وی با اشاره به مسائل درمانی و تأمین داروی ایثارگران خاطرنشان کرد: برخی از تجهیزات و داروهای جانبازان جزو تولیدات داخل هستند به ‌همین دلیل واردات آن ممنوع شده‌ است به‌ عنوان مثال جانبازی که ویلچر برقی خارجی می‌خواهد، نوع داخلی آن وجود دارد به‌ همین دلیل نمی‌توان به او ویلچر برقی خارجی اختصاص داد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد پرداخت هزینه‌های درمانی ایثارگران گفت: پرداخت هزینه‌های درمان به ایثارگران ۲ ماه عقب است ولی تلاش خواهد شد که روند این پرداخت‌ها به‌روز شود. ایثارگرانی که داروی خاص به صورت مداوم مصرف می‌کنند، تحت حمایت ویژه هستند لذا مشکلی در پرداخت هزینه‌های آن‌ها وجود ندارد.

این مسئول در پایان به حق پرستاری همسران جانبازان اشاره کرد و گفت: این حق پرستاری طبق قانون پرداخت می‌شود و اگر ایثارگری متقاضی آن است باید در کمیسیون پزشکی بررسی و تأیید شود، اعضای این کمیسیون خارج از کارکنان بنیاد هستند لذا تحت فرمان مسئولان این نهاد نیستند و براساس مدارک رأی صادر می‌کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha