آیت‌الله عابدینی تبیین کرد
روز قیامت چه علائمی دارد

عابدینی امام جمعه قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، نماینده ولی‌ فقیه در استان و امام جمعه قزوین در جلسه تفسیر قرآن در شرح سوره مرسلات گفت: خدای متعال در آیه هفتم سوره مرسلات می‌فرماید: «إِنَّمَا تُوعَدُونَ لَوَاقِعٌ»، یعنی كه آنچه به شما درباره قيامت وعده داده می‌شود به وقوع می‌‏پيوندد. پیامبر(ص) فرمودند که سوره‌های هود، مرسلات و زلزال مرا پیر کردند؛ سوره زلزال به اوایل سوره مرسلات شباهت دارد، در این سوره تحقق قیامت مطرح می‌شود، خدای متعال در این سوره می‌فرماید وقتی قیامت به پا می‌شود زمین هر چه در سینه دارد را آشکار می‌کند، در این روز مردم اعمال خود را مشاهده می‌کنند.

نماینده ولی‌ فقیه در استان قزوین بیان کرد: خدای متعال در آیات هفتم و هشتم سوره زلزال می‌فرماید: «پس هر كه هم‌وزن ذره‏‌اى نيكى كند نتيجه آن را خواهد ديد، و هر كه هم‌وزن ذره‏‌اى بدى كند نتيجه آن را خواهد ديد»، هر کس در دنیا به اندازه سنگینی یک ذره نیکی یا بدی کرده باشد، در قیامت نتیجه آن را خواهد دید و در پرونده‌اش آشکار می‌شود، ما یک وقت جمله‌ای را می‌‌گوییم، با همین یک جمله از یک شهر غیبت می‌کنیم و مدیون همه آدم‌های آن شهر می‌شویم، یا همین خودتحقیری‌هایی که گاهی می‌بینیم از عده‌ای سر می‌زند و هر چه که لایق دشمنان است را به خودمان می‌گویند، این کلماتی که راحت به زبانمان جاری می‌شود و خسارت‌های معنوی و فرهنگی جبران‌ناپذیر دارد، این‌ها همه به پای ما نوشته می‌شود.  


بیشتر بخوانید:


وی بیان کرد: مرحوم علامه مجلسی در بحارالانوار آورده است که پیامبر(ص) فرمودند: زمین هر روز درباره هر آقا و خانمی شهادت می‌دهد و می‌گوید او امروز روی من این کار را کرد، نماز شب خواند، دست بیچاره‌ای را گرفت، دلی را شکست، به دیگران توهین کرد، بنابراین زمین هر روز شهادت می‌دهد که این خانم یا این آقا این کارهای مثبت یا منفی را انجام داد، قیامت حالتی است که هر کسی آن کاری را که انجام داده است شفاف و واضح مشاهده می‌کند، یعنی اعمالش مجسم می‌شوند.

امام جمعه قزوین اظهار کرد: در بحارلانوار آمده شخصی نزد رسول خدا(ص) آمد و گفت به من قرآن یاد بدهید، حضرت شروع کرد یک جاهایی از قرآن را به او یاد داد، در آخر هم آیات هفتم و هشتم سوره زلزال را قرائت کرد، این شخص به رسول خدا(ص) عرض کرد مطلب را دریافتم، سپس خداحافظی کرد و رفت، حضرت فرمودند این شخص وقتی آمد سؤالش را پرسید و جوابش را گرفت، سپس یک دین‌شناس شد و رفت.

وی گفت: حال برای فهم آیه هفتم سوره مرسلات به سراغ سوره قارعه می‌رویم، خدای متعال در ابتدای این سوره سوگندهایی را یاد می‌کند، در خصوص این سوره نیز در تفسیر قمی آمده است آیه دوم سوره قارعه، تکرار آیه اول است، به این دلیل این دو آیه تکرار شده‌اند که می‌خواهد اهمیت هول و هراس آدم‌ها در روز قیامت را بیان کند، در این سوره آمده است که در روز قیامت کوه‌ها مانند پشمِ زده شده می‌شوند، یعنی انسجام کوه‌ها مانند گرد و خاکی می‌شود که عالم را پر می‌کند.

آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: در ادامه این آیات آمده هر کس در قیامت کفه اعمال خوبش سنگین باشد در شرایط رضایتمندی است و هر کس اعمال نیکش سبک باشد جایگاهش هاویه و آتش سوزان است. پیامبر(ص) فرمودند: «اِنّی تارِکُم فیکُم الثقلین کِتابَ الله و اَهل بیتی»، هر عملی که با کتاب خدا هماهنگ باشد و منطبق بر سیره رسول اکرم(ص) و ائمه(ع) باشد، وزن و بها پیدا می‌کند، امیرالمؤمنین(ع) هم فرمود برای کارهایتان در پیشگاه خدا حجت قرآنی داشته باشید، اگر اعمالتان منطبق بر سیره انبیا، رسول اکرم(ص) و ائمه(ع) بودند قیمت پیدا می‌کنند.

نماینده ولی‌ فقیه در استان قزوین اظهار کرد: شخصی یهودی خدمت رسول اکرم(ص) آمد و گفت تفسیر «سبحان الله والحمدلله و لااله الاالله والله اکبر» چیست؟ حضرت فرمود خدا خودش را ستایش کرده و به ما هم یاد داده به اخلاق الهی بپیوندیم، اگر خدا نعمت داد بگوییم «اَلحَمدُلله عَلی ما اَنعَم»، اگر چیزی غیر نعمت پیش آمد و برایمان خوشایند نبود بگوییم «اَلحَمدُلله عَلی کُلّ حال.»

وی بیان کرد: در حدیث آمده بین سلمان فارسی و شخص دیگری مجادله پیش آمد، آن شخص به سلمان تحقیرآمیز گفت تو هیچ نیستی، سلمان جواب داد که من و تو در ابتدا نطفه‌ای بودیم، در آخر هم لاشه‌ای بدبو هستیم، روز قیامت که می‌شود ترازوی خدا برپا می‌شود، هر کس وزنه اعمال خداپسندانه‌اش بیشتر باشد کریم است، اگر هم کسی اعمال خوبش سبک باشد، پست و لعین می‌شود، بنابراین اگر کرامت می‌خواهیم، معدن آن کرامت خاندان عصمت و طهارت هستند، معدن کسب کرامت قرآن است.

امام جمعه قزوین ادامه داد: خدای متعال در آیه ششم سوره قارعه می‌فرماید: «فَأَمَّا مَنْ ثَقُلَتْ مَوَازِينُهُ»، یعنی اما هر كه سنجيده‌هايش سنگين برآيد. امام صادق(ع) و امام باقر(ع) درباره این آیه فرموده‌اند آن کسی که سنگین‌ترین اعمال شایسته و خداپسندانه را در عالم دارد، تربیت شده مکتب خاتم‌الانبیاء(ص)، یعنی امیرالمؤمنین(ع) است، هر کس اعمالش در قیامت سبک است، آن کسی است که ولایت آن حضرت را منکر می‌شود.

اسلام بر ۵ ستون استوار است

وی بیان کرد: در روایات به نقل از امام باقر(ع) آمده اسلام بر پنج ستون استوار است که این ستون‌ها عبارتند از ولایت، نماز، روزه، حج و زکات؛ زراره از امام(ع) پرسید کدام یک از این پنج ستون مهم‌تر هستند؟ حضرت فرمود ولایت از بقیه مهم‌تر است، چراکه ولایت در همه ستون‌های دیگر نقش کلیدی دارد.

آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: سپس امام(ع) اهمیت تک‌تک ستون‌ها را بیان کردند و فرمودند اگر کسی همه شب‌ها نماز بخواند، همه روزها روزه بگیرد، همه مالش را در راه خدا بدهد و هر ساله حج به جای بیاورد، اما نداند امام و ولی‌ آن کیست و خودش را با او هماهنگ نکند، ذره‌ای ثواب نزد خدا نخواهد داشت و از اهل ایمان هم به حساب نمی‌آید.  بنابراین کسی که به ولایت امیرالمؤمنین(ع)، راه و چشم‌انداز آن حضرت برای زمان غیبت اعتقاد نداشته باشد، از اهل ایمان نیست و ثوابی نخواهد برد.

نماینده ولی‌ فقیه در استان قزوین گفت: در رابطه با سوره تکویر نیز در تفسیر قمی آمده خورشید در روز قیامت تاریک و سیاه می‌شود، نور ستارگان می‌رود، کوه‌ها مثل ابرها به حرکت در می‌آیند، یعنی به‌گونه‌ای است که پوسته روی زمین در آن فضای مذاب داخل زمین شناور می‌شود و کوه‌هایی که میخ‌ روی زمین بوده‌اند، متلاشی می‌شوند.

وی تصریح کرد: در ادامه در آیه هشتم سوره تکویر آمده است که در قیامت سؤال می‌شود مَوؤده یعنی دختران زنده به گور به چه گناهی کشته شدند؟ عرب‌ها روی غیرتشان می‌گفتند ما دائم جنگ و درگیری داریم، ممکن است در این جنگ‌ها دختران ما را به اسارت ببرند، ما نمی‌توانیم این ننگ را تحمل کنیم، به همین دلیل دختران خود را می‌کشتند.

امام جمعه قزوین اظهار کرد: اکنون نیز طبق آمارهای رسمی سالیانه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار سقط جنین در کشور ما صورت می‌گیرد، این‌ها همان مَوؤده هستند که به قتل می‌رسند، روز قیامت این جنین‌ها می‌گویند ما به چه جرمی کشته شدیم؟ رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر ۳۶ هزار آدم را به قتل رسانده‌اند، اکثر این‌ها کودک بوده‌اند، آیه هشتم سوره تکویر یقه این جهنمی‌ها را می‌گیرد. 

وی بیان کرد: رسول خدا(ص) خطاب به امیرالمؤمنین(ع) فرمودند بدترین آدم‌ها کسی است که آخرت خود را به دنیایش بفروشد، از این آدم بدتر هم کسی است که آخرتش را برای دنیای دیگران بفروشد؛ چقدر آدم‌هایی هستند که برای اینکه دنیای یک نفر را آباد کنند آخرت خود را می‌فروشند، در فضاهای انتخاباتی، حزبی، جناحی، سیاسی و شهادت‌های ناحق در دادگاه‌ها، چقدر این‌ها اتفاق می‌افتد.

آیت‌الله عابدینی در پایان یادآور شد: امام حسین(ع) در حدیثی فرمودند سخت‌ترین ساعات زندگی آدم‌ها سه ساعت است، آن ساعتی که با ملک‌الموت ملاقات می‌کنی، آن ساعتی که با اعمال از قبرها برمی‌خیزی، آن ساعتی که در پیشگاه خدا حاضر می‌شوی و منتظری ببینی تو را به بهشت یا جهنم می‌برند.