کد خبر: 4213309
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۲
آیت‌الله عابدینی:

«وعده صادق» تحقق آیات سوره مرسلات بود

امام جمعه قزوین در جلسه تفسیر قرآن کریم گفت: خدای متعال در سوره مرسلات به باد، فرشتگان، سرعت حرکت و طوفانی بودنشان سوگند یاد می‌کند، در عملیات وعده صادق، موشک‌هایی که ابرها را می‌شکافتند و پراکنده می‌کردند و با سرعت و شتاب می‌رفتند، تحقق معنای آیات سوره مرسلات بود.

عابدینی امام جمعه قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، نماینده ولی‌ فقیه در استان و امام جمعه قزوین در جلسه تفسیر قرآن گفت: امیرالمؤمنین(ع) در وصیت‌نامه خود فرمودند به هر کس که وصیت من به او می‌رسد می‌گویم که همیشه حق را بگویید و برای برای آخرت کار کنید، همیشه دشمن ستمگران و یاور مظلومان باشید، این وصیت حضرت به خوبی در حماسه ارزشمندی که اخیراً تحت عنوان وعده صادق توسط سپاه پاسداران اتفاق افتاد، اجرا شد و ما در پیشگاه امیرالمؤمنین(ع) سربلند شدیم.

وی ادامه داد: رسول اکرم(ص) فرمودند خدای عزوجل می‌فرماید غضب و خشم من شدت می‌گیرد نسبت به کسی که ظلم می‌کند به شخصی که غیر از من هیچ‌کس به فریادش نمی‌رسد، یعنی غضب خدا شامل صهیونیست‌های ددمنش است، خدا اگر بخواهد این غضب را جایی اعمال کند با اسباب و وسایلی آن را اعمال خواهد کرد، در رابطه با صهیونیست‌ها نیز خدا این غصب را توسط بندگان قدرتمندش اعمال کرد.

امام جمعه قزوین بیان کرد: یکی از مواقعی که خدا خودش را می‌ستاید، آنجایی است که ریشه ظالمان کنده می‌شود، پیامبر(ص) فرموده آن جا که ظالمان به هلاکت می‌رسند، خدا می‌فرماید ریشه ظالمان و ستمکاران بریده باد. خدای متعال فرموده اگر کسی عمداً یک مؤمن را بکشد، همیشه در جهنم خواهد بود، مغضوب است، من او را لعنت می‌کنم و عذاب بزرگ را برای او مهیا کرده‌ام؛ شما پرونده صهیونیست‌های جنایتکار را بررسی کنید، همه جنایاتی که در دنیا اتفاق می‌افتد جنایات صهیونیستی- آمریکایی است.

وی خاطرنشان کرد: در بحارالانوار به نقل از امیرالمؤمنین(ع) آمده که منظور از «غیر المغضوب علیهم» که در سوره حمد می‌خوانیم یهود و نصاری است، البته نصاری دو گروهند، یک گروه از جنس هیئت حاکمه آمریکا هستند که همیشه دستشان در خون، ظلم و جنایت بوده است، این‌ها اسماً مسیحی هستند اما در اصل صهیونیست‌اند، گروه دوم هم مسیحیان واقعی هستند که علیه ظلم صهیونیست‌ها به پا خاسته‌اند و خدا هم سفارش این‌ها را به مسلمانان کرده و فرموده این‌ها بهترین دوستان شما هستند. عملیات وعده صادق چقدر انسجام قلبی و اتحاد ایمانی بین آحاد مردم ایجاد کرد، برخی از مردم که از یکدیگر روی بر می‌گرداندند حالا با هم رفیق شده‌اند، چرا که می‌دانند منافع مشترک و دشمن مشترک دارند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: فرقه‌های اسلامی فهمیده‌اند آن کسی که در دنیا دستشان را گرفت و حمایتشان کرد، پیروان امیرالمؤمنین(ع) بودند، هیچ کس برای آن‌ها کاری نکرد اما شیعیان در ایران اقدامات جدی به نفع آن‌ها انجام دادند، این فرهنگ اهل بیت (ع) است که نشر و گسترش پیدا می‌کند، معلوم می‌شود در آینده این اختلافات صهیونیستی- آمریکایی- وهابی که مسلمانان را به جان هم می‌انداختند، کاملاً تغییر می‌کند و مسلمان‌ها با آغوش گرم از یکدیگر استقبال می‌کنند و اهل بیت(ع) ملجأ و مأموای همه فرقه‌های اسلامی می‌شوند.

وی یادآور شد: مردم عدالت‌خواه جهان، چه مسلمان و چه غیرمسلمان، امام، پیشوا، دین و آئین لازم دارند، با این اقدامات جهانیان ‌فهمیدند که دینشان باید از اینجا گرفته شود و باید رهبر و ولی‌شان را در این جماعت پیدا کنند. چقدر دولت‌های بزدلی که تاکنون تصور می‌کردند باید به صهیونیست‌ها تعظیم کنند اما با این عملیات فهمیدند اگر حتی به خاطر ترسشان بخواهند از جایی پیروی کنند، باید در مقابل جمهوری اسلامی خضوع کنند، اگر هم می‌خواهند دنبال جوانمردی باشند، باز هم باید با جمهوری اسلامی همراه باشند.

هرکس سوره مرسلات را بخواند از شرک فاصله می‌گیرد

آیت‌الله عابدینی در ادامه به تفسیر سوره مرسلات پرداخت و گفت: سوره مرسلات آخرین سوره جزء نهم قرآن کریم است، نام معروف این سوره مرسلات و نام غیر معروف آن عرف است، سوره مرسلات ۵۰ آیه، ۱۱۸ کلمه و ۸۱۶ حرف دارد. سوره مرسلات در مکه مکرمه نازل شده است، از نظر ترتیب نزول سوره‌ها، این سوره سی و سومین سوره‌ای بوده که بر قلب مبارک پیامبر (ص) نازل شده است، به لحاظ چینش سوره مرسلات در مصحف شریف، این سوره در ردیف ۷۷ قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: رابطه سوره مرسلات با سوره انسان این طور است که سوره انسان از قیامت و احوال ستمکاران خبر داده است، سوره مرسلات هم با همان حال و هوا شروع می‌شود و گویا در حال ادامه دادن ارتباط معنایی با سوره قبل است. درباره سوره مرسلات روایاتی وجود دارد، در تفسیر نورالثقلین به نقل از کتاب خصال آمده است که به رسول گرامی اسلام عرض کردند که یا رسول الله(ص)! چه شد زود پیر شدید؟ حضرت فرمود سوره‌های هود، مرسلات، واقعه، نبأ مرا پیر کردند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: هر کدام از این سوره‌ها نیز دلیلی برای پیر شدن پیامبر(ص) دارند، برای مثال خدای متعال در سوره هود خطاب به پیامبر(ص) می‌فرماید همراه با کسانی که با تو هستند شکیبایی بورز؛ بنابراین وقتی قرار است پیامبر(ص) این شکیبایی را با همه آدم‌ها با سلایق و روحیات مختلف و عزم و اراده‌های ضعیف یا قوی تقسیم کند، کار خیلی سخت می‌شود، به این دلیل است که پیامبر(ص) می‌فرماید سوره هود مرا پیر کرد. وقتی خدا قیامت را با آن اهمیت در این سوره‌ها مطرح می‌کند و مردم ممکن است آن را جدی نگیرند، این‌هاست که پیامبر(ص) را پیر می‌کند، خدای متعال ۱۰ بار در سوره مرسلات این آیه شریفه را فرموده که «وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبِينَ»، یعنی آن روز واى بر تكذيب‌‏كنندگان.

وی اظهار کرد: پیغمبر جانش را می‌گذارد که آدم‌ها مؤمن شوند، وقتی می‌بیند که خدا ۱۰ بار می‌گوید «وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبِينَ» اما برخی به این آیات گوش فرا نمی‌دهند، این مسئله پیغمبری که دلسوز مردم است را پیر می‌کند. مرحوم شیخ حرّ عاملی در وسائل‌الشیعه نقل کرده که امام صادق(ع) فرمودند هر کس سوره مرسلات را قرائت کند خدا او را به رسول گرامی اسلام معرفی می‌کند. در تفسیر برهان حدیثی از رسول گرامی اسلام(ص) نقل شده که هر کس سوره مرسلات را بخواند و به آن توجه کند، از شرک فاصله می‌گیرد، حضرت فرمودند نوشته می‌شود که این آدم جزو موحدین به حساب می‌آید.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: همچنین پیامبر(ص) فرمودند هر کس سوره مرسلات را قرائت کند، آن موقعی که محکمه‌ای تشکیل می‌شود و او می‌خواهد با دلیل و برهان حقش را ثابت کند اما در اثبات حقش در نزد قاضی درمانده شده است، خدا او را بر آن رقیبش که می‌خواهد حق او را ناحق کند پیروز می‌کند.

آیت‌الله عابدینی گفت: خدای متعال در سوره مرسلات به باد، فرشتگان، سرعت حرکت و طوفانی بودنشان سوگند یاد می‌کند، در عملیات وعده صادق، موشک‌هایی که ابرها را می‌شکافتند و پراکنده می‌کردند و با سرعت و شتاب می‌رفتند، تحقق معنای آیات سوره مرسلات بود، فرشتگانی که ابرها را جابه‌جا می‌کردند و خشم و غضب خدا را بر سر دشمن می‌ریختند، این‌ها همه می‌تواند تحقق آیات سوره مرسلات باشد.

انتهای پیام
captcha