کد خبر: 4218596
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۷
آیت‌الله عابدینی مطرح کرد

علت سوگندهای پی‌درپی در آیات قرآن چیست

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در جلسه تفسیر قرآن کریم به بیان علت سوگندهای پی‌درپی در آیات قرآن پرداخت.

عابدینی امام جمعه قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، نماینده ولی‌ فقیه در استان و امام جمعه قزوین در جلسه تفسیر قرآن در شرح سوره مرسلات گفت: خدای متعال در ابتدای سوره مرسلات چندین قسم یاد کرده است تا ما را متوجه موضوع مهمی کند؛ در آیه هفتم این سوره خداوند فرموده است: «إِنَّمَا تُوعَدُونَ لَوَاقِعٌ»، یعنی آنچه به شما درباره قيامت وعده داده می‌شود به وقوع می‌‏پيوندد.

وی ادامه داد: لازم است جهت فهم این آیه به سراغ آیات و روایات برویم، حدود یک‌سوم آیات قرآن راجع به قیامت و معاد است. خدای متعال در آیه ۹ سوره آل‌عمران از قول بنده‌ها بیان می‌کند که بار الها، تو همه مردم را جمع‌کننده‌ای در روزی که در تحقق آن شکی نداریم؛ ما باید این آیه را شعار زندگی‌مان قرار دهیم و با عقیده آن را بیان کنیم و بگوییم خدایا ما شک نداریم که این روز محقق خواهد شد، چراکه در وعده‌های تو تخلف نیست.


بیشتر بخوانید:


امام جمعه قزوین اظهار کرد: خدای متعال در آیه ۲۷ سوره غافر، قول حضرت موسی(ع) را نقل کرده و می‌فرماید: من از هر متكبرى كه به روز حساب عقيده ندارد به پروردگار خود و پروردگار شما پناه برده‏‌ام. مفهوم آیه ۲۷ سوره غافر این است که اگر کسی به معاد اعتقاد نداشته باشد، نه تنها به دیگران رحم نمی‌کند، بلکه به خودش هم رحم نمی‌کند، همه این جنایات، ظلم‌ها و نسل‌کشی‌ها زیر سر کسانی است که اعتقادی به قیامت ندارند و همه چیز را در همین دنیای جسمانی و مادی می‌بینند.

وی بیان کرد: خدای متعال از آیه پنجم به بعد سوره حج درباره قیامت صحبت می‌کند و در آیه هفتم این سوره می‌فرماید که قیامت در حال آمدن است و خدا همه آن‌هایی که در قبرها خفته‌اند را مبعوث می‌کند. خداوند در آیه ۲۸ سوره بقره نیز می‌فرماید: شمایی که کفر می‌ورزید و قیامت را قبول ندارید، حواستان کجاست؟ قبل از اینکه این حیات دنیایی را پیدا کنید، مرده بودید، خدا شما را زنده کرد، باز هم شما را می‌میراند، سپس شما را زنده می‌کند و بازگشت شما به سوی خداست؛ این آیه مسیر و چشم‌انداز آینده را به ما نشان می‌دهد.

عابدینی تصریح کرد: خدای متعال در آیه ۱۱ سوره سجده خطاب به پیامبر(ص) می‌فرماید: به مردم بگو ملک‌الموت می‌آید شما را توفی می‌کند، یعنی ریزترین خوبی‌ها و بدی‌هایتان را همراه با شما برمی‌دارد و هیچ چیزی را جا نمی‌گذارد و در نهایت با این پرونده مثبت یا منفی خدا را ملاقات خواهید کرد. خدای متعال در آیه ۴۰ سوره روم می‌فرماید: خدا آن کسی است که شما را آفرید، به شما رزق و روزی داد، سپس شما را می‌میراند و زنده می‌کند، آن کسانی که شما آنان را شریک خدا قرار می‌دهید و وقتتان، عمرتان، فهمتان و عقیده‌تان را به پای آن‌ها می‌ریزید، آیا از آن‌ها این کارها برمی‌آید؟

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: خدای متعال در آیه ۲۲ سوره انعام می‌فرماید: در قیامت به مشرکان می‌گوییم کسانی که به‌عنوان شریک خدا قرار داده بودید، اکنون کجا هستند؟ این خیال و گمان شما بود که برای خدا شریک قائل می‌شدید، واقعیت بیرونی این نبود. خدای متعال در آیه ۲۶ سوره جاثیه خطاب به پیامبر(ص) می‌فرماید بگو این خداست که شما را زنده می‌کند، خداست که شما را می‌میراند، بعد همه شما را در روز قیامت که هیچ شک و تردیدی در آن نیست، جمع می‌کند، اما اکثر مردم این را نمی‌دانند.

وی بیان کرد: خدای متعال در آیه ۶۶ سوره حج می‌فرماید: این خدای یگانه است که شما را زنده کرد، بعد شما را می‌میراند، بار دیگر شما را زنده می‌کند، انسان کفور است، اگر شکور باشد باید این سیر را بفهمد و قیامت را باور داشته باشد، اعمالش، کلامش و رفتارش را با قیامت تنظیم کند، وگرنه مبتلا به خسران می‌شود. حال ببینیم قیامت چقدر طول می‌کشد و وقت آن چه زمانی است؟ خدای متعال در آیات ششم و هفتم سوره معارج می‌فرماید: «إِنَّهُمْ يَرَوْنَهُ بَعِيدًا، وَنَرَاهُ قَرِيبًا»، یعنی زيرا آنان عذاب را دور مى‌‏بينند و ما نزديكش می‌بینیم.

عابدینی تصریح کرد: خدای متعال در آیات ۱۰۶ و ۱۰۷ سوره آل‌عمران می‌فرماید: وقتی قیامت می‌شود یک عده روسفید و یک عده روسیاه هستند، اکثراً روسیاه هستند، از آن‌هایی که روسیاه هستند سؤال می‌شود آیا بعد از اینکه ایمان آوردید کافر شدید؟ نتیجه کفر شما این است که باید عذاب خدا را بچشید اما آن‌هایی که روسفید هستند، همیشه در رحمت خدا خواهند بود.

وی اظهار کرد: خدای متعال در آیه ۳۰ سوره فصلت می‌فرماید: آن‌هایی که پای کار خدا ایستاده‌اند و همواره خدایی بوده‌اند، این‌ها کسانی هستند که وعده خدا برای آن‌ها محقق می‌شود و خوف و حزن ندارند، در دنیا با آرامش زندگی می‌کنند و خدا به آن‌ها بشارت می‌دهد بهشتی را که وعده آن داده شده است.

امام جمعه قزوین بیان کرد: این‌ها بخش اندکی از آیات قرآن کریم بودند که درباره قیامت گلچین شده‌اند و با آیه هفتم سوره مرسلات سنخیت داشتند. حال به سراغ روایات می‌رویم تا رستاخیز را در بیان ائمه(ع) ببینیم، امیرالمؤمنین(ع) فرمودند مبادا چیزی را معارض کار کردن برای قیامت پیدا کنید، یعنی بگویید من فلان کار را می‌کنم، برای قیامت هم کار می‌کنم، یا فلان کار را می‌کنم و کاری به قیامت ندارم، هیچ چیز شما را از عمل برای قیامت دور نکند، چراکه وقت کم است.

وی گفت: امام زین‌العابدین(ع) فرمود همان‌طور که دانه‌ها از زمین می‌رویند، آدم‌ها هم از قبرها می‌رویند، این آدم‌هایی که استخوان‌هایشان پوسیده و گوشتشان با خاک مخلوط شده است، این‌ها مثل گیاهان می‌رویند، این اجزایی که خاک شده، به هم وصل می‌شوند و آدم از خاک بر می‌خیزد و به قدرت خدای متعال هر جزئی کنار جزء دیگر قرار می‌گیرد، اگر در یک قبر هزار میت هم دفن شده باشند، به قدرت خدا وقتی هر کدام شروع به روئیدن می‌کنند و هر کدامشان سر جای خود قرار می‌گیرند.

چه کسانی روز قیامت کور محشور می‌شوند

نماینده ولی‌ فقیه در استان قزوین تصریح کرد: خدای متعال در آیه ۷۸ سوره یس می‌فرماید: «وَضَرَبَ لَنَا مَثَلًا وَنَسِيَ خَلْقَهُ قَالَ مَنْ يُحْيِي الْعِظَامَ وَهِيَ رَمِيمٌ»، یعنی و براى ما مثالى آورد و آفرينش خود را فراموش كرد گفت چه كسى اين استخوان‌ها را كه چنين پوسيده است زندگى مى‌‏بخشد.

وی ادامه داد: این آیه زمانی نازل شد که تعدادی از اعراب رفتند استخوان پوسیده‌ای را محضر پیامبر(ص) بردند، استخوان را در دستشان پودر کردند و این پودر را به باد سپردند، بعد از حضرت سؤال کردند چه کسی می‌خواهد این استخوان پوسیده‌ای که اجزایش در خاک پخش شده را زنده کند؟ خداوند به پیامبر(ص) فرمود بگو اولین بار خدا چطور این انسان را آفرید و شما تعجب نکردید، چون اصلاً نبودید که تعجب کنید، اما برای برخاستن از قبر و به هم پیوستن اجزا تعجب می‌کنید.

عابدینی گفت: رسول خدا(ص) فرمودند قدم‌های آدمیان در روز قیامت از جای خود تکان نمی‌خورد و اجازه نمی‌دهند حرکتی انجام شود تا اینکه چهار سؤال مطرح شود و جواب‌ها گرفته شود، وقتی جواب سؤالات گرفته شد، با توجه به جواب‌ها، جایگاه افراد مشخص می‌شود، سؤال می‌کنند از عمر که در کجا صرف شد؟ جوانی چگونه گذرانده شد؟ مال را از کجا آوردید و در کجا خرج کردید؟ و از محبت اهل بیت(ع) نیز سؤال می‌کنند.  

وی اظهار کرد: در حدیث دیگری از رسول خدا(ص) این طور نقل شده که هیچ مخلوقی نیست که در قیامت پشیمان نباشد، هر بنده‌ای هر چقدر هم کارهای نیکو انجام داده باشد باز هم پشیمان است و می‌گوید کاش بیشتر کار خوب می‌کردم. در حدیث قدسی پیامبر(ص) به نقل از خدای متعال می‌فرماید من برای بندگان صالح و شایسته خود در قیامت تدارکاتی دیده‌ام، این سفره آنقدر مهم است که هیچ چشمی آن را ندیده و هیچ گوشی آوازه آن را نشنیده و هیچ عقلی هم نتوانسته آن را تصور کند.

عابدینی ادامه داد: پیامبر(ص) فرمودند هر کس خشم، کینه و انتقام خود را نسبت به آدم‌ها کنار بگذارد و این دشمنی را علیه نفس خود به کار بگیرد، از فزع روز قیامت در امان خواهد بود. امام صادق(ع) نیز فرمودند هر کس دنیا را نسبت به آخرت ترجیح دهد و تمام حواسش به دنیا باشد، در روز قیامت کور محشور می‌شود، البته این‌طور نیست که در قیامت کور شود، بلکه در دنیا هم کور بوده و واقعیات را ندیده است، یعنی حالت کوری او در قیامت آشکار می‌شود.

امام جمعه قزوین گفت: امام صادق(ع) فرمودند هر روزی که طلوع می‌کند به ما می‌گوید من روز جدیدی هستم، من شاهد کارها و رفتارهای شما هستم، در من حرف خلافی نگویید، چون من می‌بینم و امانت‌دار هستم و در قیامت این حرف‌ها را رو می‌کنم، هم حرف خوب بگویید و هم کار خوب داشته باشید، اگر این‌طور باشد من در قیامت به نفع شما شهادت می‌دهم.

انتهای پیام
captcha