کد خبر: 3877562
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
نماینده ولی فقیه در قزوین گفت: قرآن کریم کتاب عقیده‌ساز است که جوابگوی نیازهای انسان است؛ عبادت، کرامت، تقوی و عقیده مانند زنجیر به هم‌پیوسته‌ای است که می‌تواند موجب تکامل بشر شود.

قرآن کتابی عقیده‌ساز و جوابگوی نیاز انسان است

به گزارش ایکنا از قزوین، هم‌زمان با دهه مبارک فجر مجمع سالانه بسیج استان قزوین با حضور مسئولان استان، اساتید و پژوهشگران بسیجی استان قزوین امروز، 20 بهمن‌ماه در سالن اجتماعات نمایشگاه بین‌المللی استان قزوین برگزار شد.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه قزوین، در این نشست با اشاره به یکی از مباحث مطرح‌شده در این مجمع با موضوع عفاف و حجاب با تکیه‌ بر مستندات قرآنی اظهار کرد: باید در خصوص موضوع عفاف و حجاب یک نگاه واحد قرآنی اتخاذ شود؛ چراکه آموزه‌های قرآنی مشخص و روشن‌کننده مسیر است و اگر بدان توجه نشود شاهد تفرقه و تکثر خواهیم بود.

وی افزود: حجاب ریشه دارد و ریشه آن عفاف است و می‌توان گفت حجاب میوه و ظهور و بروز عفاف است. عفاف نیز ریشه دارد که ریشه آن در کرامت است، عفاف اختصاص به مرد و زن به‌تنهایی ندارد. کرامت ام‌الفضائل به‌شمار می‌رود و با توجه به آن می‌توان شاهد ثمره‌های بسیار از جمله شجاعت، تقوا، سخاوت، صداقت و جوانمردی و عفاف بود.

نماینده ولی‌فقیه در قزوین گفت: کرامت هم دارای ریشه‌ای به نام تقوا است و اگر کسی متقی باشد کرامت را درک خواهد کرد. این کرامت تعریف‌شده، منشور قرآنی دارد.

وی ادامه داد: شالوده وجود هر انسان متقی را می‌توان به‌صورت جامع براساس قرآن ساخت، در آموزه‌های دینی چون نماز و روزه و حج و امثال آن می‌توان حالات معنوی تقوا را پیدا کرد.

آیت‌الله عابدینی با بیان اینکه تقوا نیز دارای ریشه‌ای به نام عبادت است و عبادت نیز ریشه در اعتقادات دارد، گفت: همه انسان‌ها در حال عبادت در مقابل چیزی هستند که به آن اعتقاد دارند؛ زمین‌خواران، منافقان، اختلاس‌گران، شکم‌پرستان، مفسدان و امثال آن هر کدام به سمت قبله مد نظر خود یعنی پول، شهوت و قدرت در حال عبادت هستند.

این مسئول تأکید کرد: خداوند تأکید دارد که عبادت باید با نیت الهی باشد و پیامبران الهی آمدند تا عبادت بشر متوجه خدای متعال شود و از غیر خدا روی برگردانند.

وی اضافه کرد: با این نمودار می‌توان گفت باید مراحل مختلف توجه به حجاب و عفاف را از عقیده شروع کنیم زیرا وقتی عقیده درست شود عبادت و تقوا در جان و روح آدمی ریشه‌دار می‌شود؛ سپس تقوا کرامت را بیدار می‌کند که ریشه و مادر همه خوبی‌هاست و بدین واسطه شعب مختلف آن از جمله عفت و حجاب مورد توجه قرار می‌گیرد.

امام‌جمعه قزوین با بیان اینکه اگر برای حجاب و کرامت 100 نمره در نظر بگیریم می‌توان بیش از 90 نمره را به کرامت داده و مابقی را به حجاب، افزود: باید کرامت انسان‌ها همواره محفوظ باقی بماند زیرا در این صورت می‌توان شاهد تحولات عمیق در اصلاح حوزه حجاب بود اما اگر به کرامت انسان آسیبی وارد شود بی‌شک ضررهای بسیاری به‌دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه عفت دارای شاخه‌های بسیار است که یکی از آن‌ها حجاب است، تصریح کرد: قرآن کریم کتاب عقیده‌ساز است که جوابگوی نیازهای انسان است؛ عبادت، کرامت، تقوی و عقیده مانند زنجیر به هم‌پیوسته‌ای است که می‌تواند موجب تکامل بشر شود.

آیت‌الله عابدینی در ادامه با تأکید بر اینکه باید تلاش کنیم عقل، فکر و اندیشه ما در راستای دغدغه‌های معظم له و اجرایی کردن مطالبات ایشان باشد، بیان کرد: این انقلاب توسط اندیشه و مکتب سردار سلیمانی‌ها در عرصه‌های بین‌المللی در همه عالم با شتاب و سرعت، همراه با عزت و اقتدار هر روز در حال پیشرفت است که بی‌شک اگر دل‌ها منسجم و متحد و گوش‌هایمان شنوای فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی باشد بر سرعت آن افزوده می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در قزوین در پایان گفت: ما نیازمند مجلس و دولت جوان و انقلابی و مؤمن در شأن انقلاب اسلامی هستیم زیرا با دولت فلج و مجلس بی‌انگیزه و نماینده‌های فرسوده نمی‌توان راه به جایی برد و امور جامعه و کارهای ما سامان پیدا نمی‌کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: