کد خبر: 3885998
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
مدیرکل امور نهاد کتابخانه‌های استان قزوین گفت: این روزها بهترین فرصت است تا خانواده‌ها در کنار هم به مطالعه کتاب بپردازند، حتماً هم نیاز نیست که کتاب به‌صورت فیزیکی باشد بلکه علاقه‌مندان می‌توانند از منابع معتبر کتاب‌های الکترونیکی و صوتی را دانلود کرده و آن را مطالعه کنند، در حقیقت می‌توان یک دورهمی خانوادگی برای مطالعه کتاب را در این ایام داشت.

لزوم داشتن دورهمی خانوادگی مطالعه کتاب در ایام قرنطینه خانگی

فاطمه محمدبیگی، مدیرکل امور نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، در گفتگو با ایکنا از قزوین اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و تأکید بر حضور افراد در منزل پویش‌هایی به‌منظور پر کردن اوقات فراغت و بهره‌گیری هرچه بیشتر از فرصت در خانه ماندن ایجاد شده است.

وی افزود: یکی از این پویش‌ها را می‌توان پویش «هر خانه، یک کتابخانه» نام برد که در این پویش افراد کتاب‌هایی را که خوانده‌اند را معرفی و گزیده‌ای از آن را به‌صورت فیلم و یا صوت تعریف می‌کنند.

محمدبیگی تصریح کرد: از دیگر اقدامات انجام شده در این مدت می‌توان به پویش نقاشی کودکان و نوجوانان ویژه گروه سنی ۴ تا ۱۲ سال با عنوان «کرونا را شکست می‌دهیم» اشاره کرد، از جمله موضوعات این مسابقه نقاشی می‌توان به كارهایی كه در ايام تعطيلات كرونا و حضور در منزل انجام می‌دهيم، کتاب‌خوانی در تعطيلات كرونا و مراقبت‌های بهداشتی در مواجهه با كرونا ويروس اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین پويش معرفی كتاب ويژه كتابداران با اهدافی چون اشاعه فرهنگ کتاب‌خوانی، ترويج مطالعه كتاب‌ و غنی‌سازی اوقات فراغت در حال برگزاری است.

این مسئول با اشاره به برگزاری دهمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی اعلام کرد: محور اصلی برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌های استان قزوین پیگیری این جشنواره است که به‌صورت آنلاین، کتبی و الکترونیک برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در این جشنواره کتاب‌خوانی که همه‌ساله برگزار می‌شود افراد می‌توانند به‌صورت فردی، خانوادگی یا گروهی شرکت کنند؛ در این جشنواره ۱۲ عنوان کتاب معرفی شده و خانواده‌ها، دانش‌آموزان، دانشجویان و گروه‌های مختلف سنی می‌توانند در فراغت ناخوانده این روزها به حضور مجازی در این ضیافت کتاب‌خوانی شرکت کنند.

محمدبیگی اضافه کرد: دهمین دوره جشنواره کتاب‌خوانی رضوی علی‌رغم تعطیلی کتابخانه‌های عمومی، نخستین گام‌های خود را با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برداشته و با توجه به تعطیلی مراکز پیش‌دبستانی، مدارس و دانشگاه‌های سراسر کشور امکان مشارکت در بخش‌های مختلف خود را در این بستر فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: خانواده‌ها و علاقه‌مندان گروه‌های مختلف سنی می‌توانند در این ایام با حضور در این جشنواره کتاب‌خوانی، ضمن پر کردن بهینه اوقات فراغت، از این فرصت بهترین استفاده را برای ارتقای سطح کیفی و کمی مطالعات مذهبی و آشنایی با سیره حضرت امام رضا (ع)، حضرت امام هادی (ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمدبن موسی شاه‌چراغ (ع) ببرند، کتابخانه‌های عمومی کشور نیز به‌محض بازگشایی آماده پذیرایی به‌صورت حضوری برای معرفی و فراهم کردن شرایط حضور در این جشنواره خواهند بود.

مدیرکل امور نهاد کتابخانه‌های استان قزوین عنوان کرد: این روزها بهترین فرصت است تا خانواده‌ها در کنار هم به مطالعه کتاب بپردازند، حتماً هم نیاز نیست که کتاب به‌صورت فیزیکی باشد بلکه علاقه‌مندان می‌توانند از منابع معتبر کتاب‌های الکترونیکی و صوتی را دانلود کرده و آن را مطالعه کنند، در حقیقت می‌توان یک دورهمی خانوادگی برای مطالعه کتاب را در این ایام داشت.

محمدبیگی در پایان با اشاره به تعطیلی کتابخانه‌های استان به دلیل شیوع کرونا عنوان کرد: در طول این مدت افراد زیادی به کتابخانه‌ها مراجعه کردند و از تعطیلی آن هم گله‌مند بودند اما به دلیل شرایط خاصی که در کشور به‌واسطه شیوع این ویروس وجود دارد کتابخانه‌های استان تعطیل است و علاقه‌مندان می‌توانند از کتاب‌های الکترونیکی استفاده کنند، همکاران ما نیز آماده پاسخگویی به سؤالات و ارائه راهنمایی به علاقه‌مندان در این خصوص از طریق پیام‌رسان‌ها و فضای مجازی هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: