کد خبر: 3886324
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
در این گزارش گلچینی از يادداشت‌های ایکنا قزوین در سالی که گذشت را با هم مرور می‌کنیم.

مروری بر تولیدات ایکنا قزوین در سالی که گذشت

ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو و آرزوی سلامتی و داشتن سالی پر از خیر و برکت، جهت سهولت دریافت اخبار و مطالب کار شده در خبرگزاری ایکنا قزوین شما می‌توانید گلچینی از عناوین یادداشت‌های کار شده را در سالی که گذشت مشاهده و با کلیک بر عناوین، یادداشت را مطالعه کنید.

ارزیابی یک‌ساله از تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

اکنون که یک سال از صدور بیانیه گام دوم انقلاب می‌گذرد، ضرورت دارد همگان یک ارزیابی از عملکرد خود در خصوص تحقق آن در حوزه کاری و همچنین به‌عنوان مطالبه عمومی از نهادها و مسئولان ذی‌ربط داشته باشند. در این نوشتار نقد اجمالی از تحقق بیانیه گام دوم یک سال گذشته تقدیم می‌شود.

سین هشتم؛ سادگی

در گذشته نوروز نه‌تنها در ایران‌زمین بلکه در سرزمین اعراب نیز وجود داشت و گفته می‌شود مردم مدینه جشن‌های نوروز و مهرگان را برگزار می‌کردند.

گشتن به دنبال کرامت زن در تمدن غرب، کوبیدن آب در هاون است

جهان مدرن غرب زنان را به برده‌هایی مبدل کرده است که باید در پی برآورده کردن مطامع و امیال دیگری بربیایند. امروز تمدن غرب رنگ و لعاب بردگی زنان تغییر داده و آنان را به شکلی متفاوت‌تر از آنچه مرسوم بوده است به بند کشیده است.

وظیفه‌ مردم در قبال بیانیه گام دوم انقلاب

اهمیت و ارزش هر پیام و برنامه‌ای بستگی به نویسنده آن نامه و یا پیام دارد؛ هرچه نویسنده نامه شخصیت مهم‌تری داشته باشد آن نامه نیز اهمیت از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود؛ اما وظیفه مردم در قبال بیانیه گام دوم انقلاب چیست.

۷ دی ماه ۵۷ در قزوین چه گذشت؟

روز‌های ششم تا یازدهم دی‌ماه ۱۳۵۷ قزوین بسیار ملتهب بود. ششم دی‌ماه حضور و راهپیمایی مردم در سطح شهر گسترده بود. نیرو‌های نظامی دیگر تحمل شعار‌ و خروش‌ جمعیت را نداشتند. پس دستور گرفتند به صفوف به هم فشرده راهپیمایان حمله کنند.

روایتی از حر انقلاب اسلامی؛ از خال‌کوبی عکس شاه تا شهادت

11 آبان ماه سالروز شهادت ابرمردی است که توانست به‌مانند حر توبه کرده و در مسیر حق قدم بگذارد و در نهایت شهادت نصیبش شود. او «طیب حاج رضایی» است؛ حر انقلاب اسلامی ایران.

«حاج قاسم» از نگاهی دیگر

در این یادداشت به بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های سیره زندگی شهید سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی با بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) و شهید محسن حججی پرداخته شده است.

همگامی مجلس و گام دوم انقلاب جهت تشکیل تمدن نوین اسلامی

همگامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با گام دوم انقلاب اسلامی و شناخت نیازهای آینده انقلاب اسلامی و تطبیق و ترسیم مسیر کشور جهت اهداف عالیه آن می‌تواند گامی بلند در راستای تشکیل تمدن نوین اسلامی باشد.

ایجاد روش جدید برای مطالبه‌گری مردم

در طول مبارزات انقلاب در سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ و پس از پیروزی انقلاب اسلامی هزاران راهپیمایی و تظاهرات مردمی در سراسر کشور صورت گرفته است. اصل ۲۷ قانون اساسی نیز اعلام می‌کند «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به‌شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است».

نگاهی به رسوم زنان قزوینی در محرم؛
تشییع پیکر شهدای کربلا در سومین روز واقعه عاشورا

مهم‌ترین رسم زنان قزوینی در محرم مربوط به تشییع نمادین پیکر شهدای کربلا به تأسی از زنان بنی اسد در روز ۱۲ محرم یعنی سومین روز شهادت شهدای کربلاست. این رسم تنها در قزوین صورت می‌گیرد اما در چند سال اخیر در برخی شهرهای کشور نیز اجرا شده است.

غدیر و ضرورت وحدت اسلامی

عید غدیر خم یادآور واقعه‌ای است بس عظیم که اگر زنده می‌ماند و در بین مسلمین آن زمان عامدانه از یادها نمی‌رفت، سرنوشت امروز بشر متفاوت از آنی بود که می‌بینیم.

سیدموسی ابراهیمی، ابوالشهید محدث معاصر قزوین کیست؟

استان قزوین مهد تربیت ستارگان و چهره‌های درخشان علمی و اخلاقی است که نیاز است این عالمان و فرزانگان به آحاد مردم به‌خصوص نسل جوان معرفی شود، از جمله این چهره‌های ماندگار می‌توان به «ابوالشهید محدث معاصر حجت‌الاسلام سید موسی ابراهیمی» اشاره کرد؛ این گزارش معرفی اجمالی این عالم قزوینی است.

بایسته‌های اسلامی‌سازی علوم و دانشگاه‌ها

اسلامی‌سازی علم و گرایش به علوم دینی از جمله امور مهمی است که در عین اهمیت فوق‌العاده زیاد متأسفانه مورد غفلت و حتی مخالفت برخی از اساتید و دانشجویان و سپس سرایت آن تا سطوح بالای مدیریتی کشور شده است، با این وجود نباید از اهمیت اسلامی‌سازی علوم غفلت کرد.

مولا علی(ع)؛ حقیقتی که مانند ندارد

علی(ع) ماورای اسطوره‌ها و با رنگ واقعیت محض است، حقیقتی که مانند ندارد. جنگاوری قدر، عالمی بی‌همتا، حاکمی مقتدر، پدری مهربان، یک قاضی توانا، عارفی تمام، حکیمی متأله، مظلوم نوازی پرمحبت، سیاستمداری کیّس و زیرک، اخلاق‌مداری نفوذناپذیر و مقتدری مظلوم همه و همه صفات و ابعاد کوچکی از دریای وجود امیرالمؤمنین است.

«شب‌ قدر» یا «شب‌های قدر»؟

در تعابیر و الفاظ مختلفی از «شب‌های قدر» و یا «لیالی قدر» سخن گفته می‌شود این در حالی است که طبق آیه صریح قرآن کریم ماه رمضان دربردارنده لیلةالقدر است و تعبیر لیالی قدر اعتقاد درستی نیست چرا که ما تنها یک‌شب قدر داریم که در سوره قدر نیز از آن به‌عنوان لیلةالقدر یادشده است نه لیالی قدر.

جامعه آرمانی و سبک زندگی مسلمانی با تکیه بر آرای اقبال لاهوری

اقبال لاهوری با ارائه نظریه «خودی» جامعه مسلمین و کشورهای آسیایی را متوجه استعدادها و توانمندی‌های درونی و آثار معنوی سترگ به‌جا مانده از گذشتگان آنان کرد و به آنان فهماند که باید در سازندگی خود تلاش کنند و درصدد تشکیل یک جامعه پویا و مستقل از هرگونه تجاوز بیگانه باشند.

گام دوم انقلاب؛ مرحله شکوفایی و ثمره اقتدار

اکنون گفتمان انقلاب اسلامی گام دوم خویش را با صلابت برداشته است، گامی که نیازمند تکیه‌ بر افرادی مجرب، شجاع و باتقوا و مدیران جوان مهذب اما شجاع و انقلابی است؛ گامی که طلوع خورشید مهدوی را انتظار می‌کشد و خویشتن خویش را امیدوارانه مسلح به تقوا و دانش می‌سازد.

غافلگیری بزرگ در خان اول

میزبانان عراقی با مهربانی هر چه تمام به استقبال مهمانانی آمدند که شاید زبانشان یکی نبود؛ اما بی‌شک دل‌هایشان نزدیک نزدیک بود و این اولین غافلگیری بزرگ سفر اربعین حسینی بود که اطمینان دارم آخرینش نخواهد بود.

۴۰ عمود؛ ۴۰ داستان/ اینجا گام اول سمت بهشت است

موج جمعیت بسیار است و هر لحظه چشمان تشنه ما صحنه‌ای را شکار می‌کند؛ می‌خواهم عمود به عمود شما را به آنچه شکار کرده‌ام دعوت کنم. البته تنها ۴۰ عمود به نیت اربعین حسینی؛ پس بسم‌الله...

بازخوانی سیره امام خمینی (ره) و انس او با قرآن

امام خمینی(ره) که با قیام الهی خود در عصر غربت انسانیت و ظلمت جهل و کفر، بت‌ها را شکست و دریچه‌های نور را به روی انسان‌های دردمند و منتظر گشود، در زمرهٔ این بزرگ‌مردان است که شناخت ابعاد وجودی او به‌سادگی میسور نیست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: