کد خبر: 3887390
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
دانشجویان دانشگاه‌های استان قزوین اقدام به برپایی ایستگاه‌های سلامت در استان کرده‌اند. همچنین نیازمندان را فراموش نکرده و علاوه بر سبد غذایی، برای تهیه اقلام بهداشتی برای آنان نیز دست به کار شدند.

از برپایی ایستگاه‌های سلامت تا تهیه اقلام بهداشتی برای نیازمندان

فاطمه بایره، از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین و دبیر کانون خیریه «الست»، در گفت‌وگو با ايكنا از قزوين، اظهار کرد: با راه‌اندازی «قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا» احداث پایگاه‌های سلامت در سطح شهر در دستور کار مسئولان قرار داده شد و با همکاری ناحیه بسیج دانشجویی و همت دانشجویان و پایگاه بهداشت شهید بلندیان چند پایگاه مشخص در اختیار گروه‌ها جهادی دانشجویی قرار گرفت.

وی ادامه داد: دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دیگر دانشجویان را آموزش دادند تا بتوانند توصیه‌های بهداشتی را به مردم داشته باشند؛ در این پایگاه‌ها ضمن گرفتن دمای بدن مراجعه‌کنندگان، علائم کرونا و توصیه‌ها نیز آنان بیان می‌شود؛ اگر فرد مشکوکی به پایگاه سلامت مراجعه کند پس از بررسی توسط اورژانس برای غربالگری به بیمارستان ولایت ارجاع داده می‌شود.

این دانشجوی فعال بیان کرد: بسیاری از مراجعات این پایگاه‌ها را افرادی تشکیل می‌دهند که علائمی مشابه کرونا دارند و این در حالی است که سوزش گلوی این مراجعه کنندگان به علت سرماخوردگی و یا حتی درد معده است.

وی گفت: از دیگر اقدامات این پایگاه‌ها حضور دانشجویان روانشناسی است که تیم سلامت روان مضطربان را به آرامش دعوت کرده و توصیه‌های لازم را برای آنان دارند.

بایره هدف اصلی از راه اندازی ایستگاه‌های سلامت را کاهش مراجعات مردم به بیمارستان‌ها بیان کرد و افزود: در حال حاضر بیمارستان‌ها یکی از منابع کرونا به شمار می‌روند بنابراین تلاش می‌کنیم تا مردم کمترین مراجعه را به این مراکز درمانی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر سامانه تلفنی ۱۱۵ و ۴۰۳۰ به سوالات مردم در خصوص کرونا پاسخ می‌دهد، بیان کرد: دانشجویان باتجربه در سامانه ۴۰۳۰ حضور پیدا کرده و به سوالات مردم در این خصوص پاسخ می‌دهند، حتی در روزهای اخیر دانشجویان به ۷۳۰ تماس مردمی را پاسخ دادند تا با این اقدام مردم به بیمارستان‌ها که مرکز کروناست مراجعه نکنند.

دبیر کانون خیریه الست از دیگر اقدامات دانشجویان این پایگاه‌ها اعلام کرد: دانشجویان برای تهیه محافظ صورت نیز اقدام کردند و علاوه بر تأمین نیاز پایگاه‌ها در حال تهیه ۵۰۰ محافظ صورت برای مراکز درمانی استان هستند. همچنین با همکاری آتش‌نشانی ضدعفونی کردن معابر اجرا می‌شود و علاوه بر آن دانشجویان برای تهیه اقلام بهداشتی و مواد غذایی برای خانواده‌های نیازمند دست به کار شدند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: