کد خبر: 4046377
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸

استاندار قزوین گفت: هیچ تعارفی با نانوایان نداریم و قطعاً از ظرفیت‌های قانونی تعزیرات حکومتی برای برخورد با متخلفان استفاده خواهیم کرد، باید موضوع واگذاری مجوزها بررسی شود و با کسانی که منافع مردم را تهدید می‌کنند هیچ‌گونه مماشاتی نخواهیم داشت.

استاندار قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، محمدمهدی اعلایی، استاندار قزوین، در ستاد تنظیم بازار استان قزوین که امروز یکشنبه ۱۴ فروردین در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: یکی از وظایف حاکمیت ایجاد نظام قیمتی متعادل در بازار است برای عرضه کالاهای حمایتی باید برنامه‌ریزی داشته باشیم‌؛ در بودجه ۱۴۰۱ ارز ۴۲۰۰ تومانی قابلیت حذف دارد که این امر به مرور انجام خواهد شد بنابراین باید برای توزیع برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی ادامه داد: توزیع در سطح کلان انجام می‌شود اما این که چقدر از آن به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد جای سوال دارد که باید برای این امر برنامه داشته باشیم بنابراین برگزاری نمایشگاه یکی از روش‌های مناسب توزیع است و هرچه توزیع مستقیم و نظام‌مند باشد بهتر است.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: البته باید اطلاع‌رسانی کنیم تا مردم با پلتفرم‌های الکترونیکی آشنا شوند و کالاهای اساسی خود را از طریق این فروشگاه‌ها دریافت کنند؛ عرضه از طریق فروشگاه‌های اینترنتی راحت‌تر است که باید به شکل وسیع و گسترده اتفاق بیفتد. در حال حاضر کالاهای اساسی ماه رمضان به شکل کافی در فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارد.

وی بیان کرد: در ایستگاه‌های عرضه میوه شب عید باید کالاهای اساسی مورد نیاز مردم نیز توزیع شود؛ اینگونه در بین مردم اطمینان حاصل می‌شود که کالا به اندازه کافی در بازار وجود دارد. توزیع کالاهای اساسی باید به درستی انجام شود؛ چرا مغازه‌های امین باید برنج تایلندی ۱۲ هزار تومانی را در مغازه ۱۸ هزار تومان بفروشند.

اعلایی اشاره کرد: برای نان باید در سطح استان برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم؛ روز ۱۳ فروردین تمام خیابان‌های اصلی و کلیدی شهر را بررسی کردیم اما اغلب نانوایی‌ها یا پخت نمی‌کردند یا تعطیل بودند و همین دسترسی مردم برای خرید را محدود کرده بود.

وی تصریح کرد: جهاد کشاورزی برای ایام نوروز برنامه‌ریزی کرده بود تا گوشت مرغ در بازار به وفور وجود داشته باشد اما در حوزه نان مردم با مشکل مواجه شدند که البته این مورد در سایر ایام نیز مشاهده می‌شود؛ باید بگوییم که کیفیت و کمیت نان قزوین مطلوب نیست بنابراین باید نظارت هوشمند اتفاق بیفتد اما تا تحقق آن باید تدابیر لازم اتخاذ شود.

استاندار قزوین بیان کرد: نان اصلی‌ترین قوت مردم است بنابراین با متخلفان تعارف و شوخی نداریم. با افزایش قیمت جهانی غذا، کشورهای دیگر متقاضی کالاهای یارانه‌ای ما خواهند بود بنابراین با متخلفان نانوایی برخورد قاطع صورت خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: سهمیه آرد استان متناسب با سرانه جمعیتی نیست اما در شرایط فعلی همین سهمیه کم باید مدیریت شود و متولیان امر به کیفیت نان توجه کنند، همچنین برخورد لازم با متخلفان انجام و مجوز نانوایی‌هایی که از موقعیت خود سوء استفاده می‌کنند لغو خواهد شد.

اعلایی مطرح کرد: اداره کل تعزیرات حکومتی، اداره غله، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان صمت، فرمانداری، استانداری و دستگاه‌های نظارتی برای بررسی موضوع نان استان جلسه برگزار و حتی فروشِ مجوز نانوایی‌ها را نیز بررسی کنند؛ باید تخلف نانوایان به نام صاحب مجوز تمام شود تا ریسک واگذاری مجوز کم شود.

وی افزود: به اندازه کافی قانون وجود دارد، هیچ تعارفی با نانوایان نداریم و قطعاً از ظرفیت‌های قانونی تعزیرات حکومتی استفاده خواهیم کرد، باید موضوع واگذاری مجوزها بررسی شود و با کسانی که منافع مردم را تهدید می‌کنند هیچ‌گونه مماشاتی نخواهیم داشت.

استاندار قزوین اشاره کرد: در حذف ارز ترجیحی، یارانه‌ها نان و دارو مورد حمایت قرار گرفته‌اند بنابراین اجازه فرصت‌طلبی به عده‌ای سودجو نخواهیم داد؛ باید تخلف نانوایانی که سهمیه کشیک گرفتند و نان پخت نکردند به‌نام صاحب پروانه درج شود.

اعلایی در پایان تأکید کرد: حوزه آرد و نان نیاز به یک بازنگری اساسی دارد؛ با حمایت مردم بر سر کار آمدیم به مانند مدیران پیشین برای طرح موضوع نیامده‌ایم بنابراین باید موضوعات را حل کنیم؛ در خوش‌بینانه‌ترین حالت تمامی مشکلات ایجاد شده ناشی از سهل‌انگاری در گذشته بوده است بنابراین روزانه موضوع نان و استان را پیگیری خواهم کرد تا این حوزه نظم پیدا کند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: