کد خبر: 4046591
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۴

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به برنامه‌های ویژه ماه رمضان در اماکن مقدسه قزوین، گفت: برنامه جزء‌خوانی در ۲۰ بقعه متبرکه استان قزوین در ایام ماه رمضان صورت می‌گیرد که زمان برگزاری این برنامه هر روز قبل از نماز مغرب و عشاء خواهد بود.

مجیدی مدیرکل اوقاف قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمصطفی مجیدی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین، در خصوص برنامه‌های اوقاف و امور خیریه استان قزوین در ماه مبارک رمضان، امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: محفل ترتیل و جزء‌خوانی در امامزاده‌ها، پخش مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم از شبکه‌های اجتماعی، پاسخگویی به سوالات روز، سلسله مباحث سبک زندگی، محفل مناجات در حرم چهار انبیاء قزوین و مناجات رمضان در طبیعت کوهستانی آستان مقدس امامزاده اسماعیل (ع) باراجین از برنامه‌های ویژه ماه رمضان در اماکن مقدسه است.

حجت‌الاسلام مجیدی در خصوص ویژه برنامه‌های رمضان در مراکز مذهبی و امامزاده‌های استان اظهار کرد: به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان محفل مناجات و ترتیل‌خوانی سخنرانی و مناجات در آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع) قزوین از ساعت ۲۲ برگزار می‌شود.

وی افزود: ویژه برنامه استقبال از ماه مبارک رمضان، غباروبی و عطرافشانی ضریح مطهر، برگزاری مراسم مناجات و قرائت دعای افتتاح، مراسم ویژه خواهران، جلسات قرائت و تفسیر ویژه خواهران، جلسات ترتیل خوانی و جزءخوانی، قرائت و تفسیر ویژه براداران هر شب، اقامه نماز جماعت، سخنرانی مذهبی و بیان احکام شرعی، اطعام روزه‌داران، ویژه برنامه‌های تولد امام حسن (ع)، لیالی قدر، شهادت حضرت علی (ع) و اقامه نماز عید فطر از برنامه‌های شاخص در امامزاده حسین (ع) در ایام ماه مبارک رمضان است.

وی در ادامه تصریح کرد: برنامه جزء‌خوانی در ۲۰ بقعه متبرکه استان قزوین در ایام ماه رمضان صورت می‌گیرد که زمان برگزاری این برنامه هر روز قبل از نماز مغرب و عشاء خواهد بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با بیان اینکه آمادگی داریم در بقاع متبرکه از نذورات مردمی در حوزه تفسیر قرآن کریم برای آن هزینه کنیم، افزود: ترویج فرهنگ وقف قرآنی باید مورد توجه باشد چراکه در حوزه قرآنی وقف‌های چشمگیری در استان وجود ندارد.

اجرای طرح ضیافت الهی در قزوین

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا نوروزی، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین نیز گفت: در طرح ضیافت الهی، جزء و ترتیل‌خوانی قرآن کریم در سطح ۲۶ امامزاده و بقعه متبرکه استان قزوین برپا خواهد شد.

وی ادامه داد: این سازمان همه ساله در ایام ماه مبارک رمضان و به‌منظور ارتقای سطح معرفتی و معارفی و ایجاد فضاهای معنوی خاص، محفل انس با قرآن کریم را در امامزاده‌های استان برگزار می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه در راستای این طرح تعدادی از مبلغان دینی در مکان‌های مقدس مستقر می‌شوند، ادامه داد: ۲۲ روحانی و مفسر قرآن کریم اعزامی و بومی در بخش‌های سخنرانی، پرسش و پاسخ، اقامه نماز جماعت، بیان احکام و حضور در خیمه‌های معرفت فعالیت خواهند داشت.

وی در ادامه به برپایی خیمه‌های معرفت نیز اشاره کرد و گفت: در ماه مبارک رمضان همانند سال‌های گذشته، خیمه معرفت با موضوع مشاوره خانواده و ازدواج، تربیت کودکان و غرفه کودک و نوجوان در امامزاده‌های شاخص استان برپا می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین اضافه کرد: جلسات تفسیر قرآن، جزء و ترتیل‌خوانی، مراسم افطار در برخی امامزاده‌‌ها و پاسخ‌ به مسائل دینی و مذهبی مردم روزه‌‌دار از دیگر برنامه‌های طرح ضیافت الهی به شمار می‌رود.

وی اظهار کرد: مهم‌ترین هدف از برگزاری این برنامه‌ها تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، تقویت باورها و اعتقادات، ایجاد فضای معنوی در جامعه به ویژه در بین نسل جوان و ترویج مفاهیم قرآنی است.

حجت‌الاسلام نوروزی در تشریح برگزاری ترتیل‌خوانی و جزءخوانی گفت: این مراسم امسال با حضور اساتید مجرب و برتر استان قزوین به مدت ۳۰ روز از اولین روز ماه مبارک رمضان در حسینیه آستان مقدس امامزاده حسین (ع) برگزار و از شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود.

وی تصریح کرد: مراسم ترتیل‌خوانی و جزءخوانی هر روز از ساعت ۱۳:۴۵ آغاز شده و به مدت یک ساعت تا ساعت ۱۴:۴۵ در حسینیه آستان مقدس امامزاده حسین (ع) برگزار می‌شود و تمامی مردم قرآن‌دوست استان می‌توانند در این محفل قرآنی شرکت کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ متر بنر و پوستر در سطح میادین، امامزادگان و مساجد استان نصب و توزیع شده و بیش از ۱۰۰۰ پیامک دعوت به شهروندان قزوینی و گروه‌های هدف این اداره کل برای حضور در مراسم ماه رمضان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ارسال شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: