سیره پیامبر اکرم(ص) در برخورد با محتکاران
کد خبر: 4060010
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵

سیره پیامبر اکرم(ص) در برخورد با محتکاران

امام جمعه قزوین گفت: رسول گرامی اسلام (ص) در خصوص محتکران فرمودند کسانی که احتکار می‌کنند و مواد مورد نیاز زندگی مردم را انبار می‌کنند تا گران‌تر به فروش برسانند، ملعون هستند. کسانی که اقدام به احتکار می‌کنند معمولاْ‌ انباردار دیگران هستند و تمام عمر انبارداری می‌کنند برای نسل‌های آینده و وقتی می‌میرند ملعون و جهنمی می‌شوند.

عابدینی امام جمعه

به گزارش ایکنا از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، امام جمعه قزوین، در خطبه‌های نماز جمعه که در مسجدالنبی (ص) برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت امام جعفر صادق (ع) اظهار کرد: امام صادق (ع) درباره تقوا فرمودند تقوا این است هر کجا خدا می‌خواهد که ما آنجا باشیم، آنجا حضور پیدا کنیم و هر کجا که خدا می‌خواهد ما در آنجا نباشیم، در آنجا حضور نداشته باشیم.

وی افزود: خدا نمی‌خواهد ما در حرام‌خواری باشیم، خدا می‌خواهد ما در دروغ نباشیم، خدا می‌خواهد ما در عهد و پیمان‌های خود استوار باشیم، صادق باشیم، از نفاق و دورویی دور باشیم، نماز اول وقت بخوانیم، در ماه مبارک رمضان طبق وظیفه روزه گرفته و در ایام حج آن چه بر عهده ماست به جای بیاوریم، صله رحم داشته باشیم، همه این ها معنای عملی تقوا است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: امام صادق (ع) فرموده‌اند یکی از عوارض گرانی در جامعه ایجاد بداخلاقی است، تنگدستی در معیشت هم روی اخلاق فرد تأثیر می‌گذارد، دومین عارضه بد گرانی آسیب رساندن به امانتداری و به وجود آمدن خیانت در جامعه است، یعنی ممکن است مال غیرواقعی به مردم فروخته شود یا غش در معامله صورت گیرد.

وی تصریح کرد: رسول گرامی اسلام (ص) در خصوص محتکران فرمودند کسانی که احتکار می‌کنند و مواد مورد نیاز زندگی مردم را انبار می‌کنند تا گران‌تر به فروش برسانند، ملعون هستند. کسانی که اقدام به احتکار می‌کنند معمولاْ‌ انباردار دیگران هستند و تمام عمر انبارداری می‌کنند برای نسل‌های آینده و وقتی می‌میرند ملعون و جهنمی می‌شوند و میراث دارانش هم هر کار اشتباهی می‌کنند به نام آن‌ها نوشته می‌شود.

آسیب به عدالت با دخالت نمایندگان در انتصابات

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مردم باید ببینند که مسئولان سفارشی نیامده‌اند، عزت و شرف مردم، استقلال و منافع مردم اقتضا می‌کند که شایسته‌ترین آدم‌ها در مناصب مشغول کار باشند اما اگر به مسئولان فشار بیاورند که فلانی باید در مسئولیتی که آن‌ها می‌خواهند مشغول به کار شود تا به منافعشان برسند کار غلط و اشتباهی است.

وی گفت: مردم خسارت‌های بسیاری کشیدند به‌خاطر قلدرهایی که نگذاشتند مردم طعم عدالت را بچشند و فرزندان مدیر و لایق خود را در مسئولیت‌ها ببینند. امیدوار هستیم در این دولت فرزندان با ایمان، مسجدی، دانشمند، مدیر و مدبر این مملکت بیش از این در مسئولیت‌ها قرار گیرند.

آیت‌الله عابدینی خاطرنشان کرد: البته این که عرض کردم دخالت، ممکن است نمایندگانی هم باشند که خود را امانتدار مردم بدانند و وظیفه اصلی خود را گم نکرده باشند، چنین نمایندگانی نیز داریم، حرف ما با آن نمایندگانی است که وظیفه اصلی خود را رعایت نمی‌کنند، مردم نیز آن‌ها را خوب می‌شناسند، مردم می‌دانند که کدام نماینده آرام نمی‌نشیند و واقعاً برای قانونگذاری، حراست از قانون و نظارت بر آن تلاش می‌کند.

انتهای پیام
captcha