کد خبر: 4088999
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۶

اتمام مرمت بقعه امامزاده حسین(ع) قزوین تا پایان سال

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در خصوص مرمت و بازسازی بقعه امامزاده حسین(ع) گفت: این پروژه که در سنوات گذشته با ورود مشترک اداره کل میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف آغازشده به جد در حال پیگیری است.

امامزاده حسین قزوین

علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین، نهم مهر در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته گردشگری برگزار شد، اظهار کرد: استان قزوین یکی از استان‌های با ظرفیت در حوزه گردشگری است و به جرات می‌توان گفت، از میان آثار تاریخی بسیاری که در سطح استان وجود دارد، تعداد آثاری که مردم می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند انگشت‌شمار است.

وی با اشاره به واگذاری گراند هتل به عنوان یکی از مطالبات جدی شهروندان و اداره کل میراث فرهنگی، افزود: روند اجرایی پروژه که در جریان سفر رئیس جمهور به استان تأکید شد، در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین، بابیان اینکه در هفته پیشرو آگهی فراخوان و جذب سرمایه‌گذار گراند هتل منتشر خواهد شد، گفت: تا احیای مجدد گراند هتل قزوین پیگیر این پروژه هستیم در همین راستا نیر وزیر میراث فرهنگی، خواستار و پیگیر احیای وضعیت فعلی این پروژه است.

خزائلی خاطرنشان کرد: به مناسبت هفته گردشگری افتتاح چند طرح کلید خورده که از جمله آن‌ها باید به بهره‌برداری از یک اقامتگاه بوم گردی در قلعه الموت شرقی، فاز اول مجتمع تفریحی و گردشگری و اقامتی دریاچه اوان و مجتمع گردشگری کشاورزی در طارم سفلی اشاره کرد.

این مسئول قزوین با اشاره به اینکه، توسعه گردشگری از دیگر اولویت‌های کاری این اداره کل است، بیان کرد: توسعه گردشگری درگرو حضور مشارکت‌کننده و سرمایه‌گذار است. برای جذب سرمایه‌گذار در حوزه میراث فرهنگی در تلاش هستیم با مشوق‌هایی چون اعطای تسهیلات و صدور مجوزها فرصت ویژه‌ای را در توسعه صنعت گردشگری ایجاد کنیم.

وی بابیان اینکه، توسعه گردشگری علاوه بر جذب سرمایه‌گذار نیازمند یاری و همدلی راهنمایان گردشگری نیز است، اظهار کرد: بالغ‌بر ۱۲۰ راهنمای گردشگر در قالب یک انجمن در استان قزوین در حال فعالیت هستند که بی‌شک وجودشان برای توسعه گردشگری استان قوت قلب است.

خزائلی با اشاره به برخی مشکلات راهنمایان گردشگری گفت: درگذشته اعتباراتی به اداره کل میراث فرهنگی واریز می‌شد که بر مبنای آن تعدادی کارشناسان گردشگری به‌کارگیری می‌شد، اما متأسفانه در سال‌های اخیر اعتبارات این حوزه تأمین نشده است که پیگیر این موضوع نیز خواهیم بود.

خزائلی همچنین در خصوص وضعیت حفظ و صیانت از بافت تاریخی قزوین نیز اظهار کرد: در جریان سفر وزیر میراث فرهنگی و معاونان ایشان به استان، به ساماندهی و صیانت از بافت تاریخی قزوین تأکیدات فراوانی شده است که در این راستا برخی ضوابط در حال ویرایش و تکمیل است که برای ابلاغ نهایی به وزارتخانه ارسال خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت سعدالسلطنه افزود: ثبت جهانی و جهانی‌سازی سعدالسطنه از دیگر برنامه‌های میراث فرهنگی بود که عدم برگزاری اجلاس یونسکو در روسیه سبب شد تا جلسات مربوط به آن برگزار نشود و موضوع جهانی‌سازی سرای سعدالسلطنه به تأخیر افتد.

این مسئول همچنین در خصوص مرمت و بازسازی بقعه امامزاده حسین (ع) تصریح کرد: این پروژه که در سنوات گذشته با ورود مشترک اداره کل میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف آغازشده است، به جد در حال پیگیری است. در مراحل قبل کار سبک‌سازی بام و عایق، استحکام‌بخشی به بنا و مرمت سرداب به پایان رسیده و هم‌اکنون مرمت گنبد و کاشی‌های آن در دست انجام است که تمامی مراحل اجرایی آن تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

بازسازی مسجد جامع عتیق

مدیرکل میراث فرهنگی قزوین در خصوص وضعیت مرمت و بازسازی مسجد جامع عتیق گفت: تأمین اعتبار مرمت مسجد جامع از بودجه پایدار اداره کل میراث فرهنگی است و طی سنوات مختلف انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: طی سالیان اخیر بخش‌هایی از این بنای کهن و نفیس شهر همچون ایوان مقصوره و قمرتاج مورد مرمت قرار گرفت. بخش‌های دیگر آن نیز مانند کتابخانه، موزه مسجد و شبستان جنوب شرقی نیز در حال مرمت است.

خزائلی خاطرنشان کرد: خوشبختانه سازه مسجد روی داربست‌ها سوار نیست و به‌صورت مستقل پایدار است و ایستایی دارد که نمادی شاخص از هویت این شهر است.

این مسئول در مورد هتل بوتیک و فضاهای اقامتی سنتی گفت: مراکز اقامتی که در فضاهای تاریخی مستقر است جزو تجارب موفق میراث فرهنگی است که با اقبال گردشگران ایرانی و خارجی مواجه شده است و هتل ارغوان در خانه تاریخی یزدی‌ها و یا خانه تاریخی بهروزی که در سال گذشته به مجموعه هتل‌های ماهان واگذارشده، در حال مرمت هستند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از نمونه‌های شاخص مکان‌های اقامتی در شهر قزوین، فضای تاریخی کالسکه خانه است که در حال حاضر در حال مرمت است و همچنین خانه تاریخی بهشتی در مرحله انتشار آگهی برای فراخوان سرمایه‌گذار قرار دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha