کد خبر: 4221956
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۳
آیت‌الله عابدینی:

تقوای الهی به معنای تسلیم بودن در پیشگاه خداست

امام جمعه قزوین با بیان اینکه تقوای الهی به معنای تسلیم بودن در پیشگاه خداست، گفت: تقوا انسان را به مقام تسلیم می‌رساند، تسلیم یعنی به هوای نفس خویش «نه» بگوییم، همچنین تابع هوای نفس دیگران هم نباشیم، ما باید فقط مطیع خدا و تسلیم در برابر پروردگار باشیم.

عابدینی امام جمعه قزوین

به گزارش ایکنا از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، امام جمعه قزوین، ۲۸ خردادماه در خطبه‌های نماز عید قربان که در مسجدالنبی(ص) قزوین برگزار شد، اظهار کرد: تقوای الهی به معنای تسلیم بودن در پیشگاه خداست. تقوا انسان را به مقام تسلیم می‌رساند، تسلیم یعنی به هوای نفس خویش «نه» بگوییم، همچنین تابع هوای نفس دیگران هم نباشیم، ما باید فقط مطیع خدا و تسلیم در برابر پروردگار باشیم، همان‌گونه که حضرت ابراهیم(ع) بود و اگر کسی به مقام تسلیم برسد نه خواسته دلش و نه خواسته‌های دیگران برای او جای رضای خدا را نخواهد گرفت.

امام جمعه قزوین بیان کرد: زمانی که حضرت ابراهیم(ع) و حضرت اسماعیل(ع) تسلیم را با همه زیبایی به نمایش گذاشتند، ابراهیم صورت فرزندش را روی خاک گذاشت تا او را قربانی کند، خدا می‌فرماید با شتاب و عجله ندا کردیم ای ابراهیم(ع) دست نگه دار، خواب تو تعبیر شد.

وی گفت: حضرت ابراهیم(ع) محبت، دوستی و وابستگی که نسبت به فرزندش داشت را قربانی کرد و در دلش این قربانی صورت گرفت، خدا به آن حضرت فرمود خواب تو تعبیر شد و تو قربانی کردی و از فرزندت به خاطر رضای خدا گذشتی، تو از محسنین هستی، نیکومداری، زیرا عقاید، افکارت و کلماتت نیکوست، ما هم این‌گونه به اهل نیکی و خوبی پاسخ می‌دهیم، البته ما جای فرزند تو قربانی بزرگی را در نظر گرفته‌ایم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: توجیه، تعبیر و تفسیر این جمله این است که این قربانی بزرگ، امام حسین(ع) بود، یعنی اگر ابراهیم(ع) چند بار خواب دید و سپس پای کار آمد، رسول خدا(ص)، امیرالمؤمنین(ع) و حضرت زهرا(س) بدون اینکه خوابی ببینند از ابتدا آماده این قربانی بودند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: از عید قربان سال گذشته تا امروز حوادث بسیاری اتفاق افتاده که برخی از آن‌ها را یادآوری خواهیم کرد، یکی از مهم‌ترین این حوادث حماسه بزرگ طوفان‌ الاقصی بود که جهان را تحت‌تأثیر قرار داد و صهیونیست‌ها را مانند زلزله بسیار شدیدی متزلزل و به نابودی نزدیک کرد.

امام جمعه قزوین گفت: موضوع حائز اهمیت دیگر عملیات وعده صادق بود که صهیونیست‌ها برای نخستین بار علناً و عملاً مورد اصابت موشک‌های ما قرار گرفتند، آسیب جدی دیدند و ضعف، ناتوانی و افول آن‌ها برای مردم دنیا آشکار شد.

وی تصریح کرد: مسئله مهم دیگر سیطره انصارالله و اهل مقاومت یمن بر دریای سرخ است، یعنی این‌ها آمریکا، انگلیس، اسرائیل و همه کسانی که می‌خواستند به صهیونیست‌ها کمک کنند را تحت سیطره گرفته و مدیریت کردند و همچنین از یمن سرزمین‌های اشغالی مورد اصابت موشک قرار گرفت.

آیت‌الله عابدینی گفت: موضوع بعد، قیام جهانی علیه نسل‌کشی صهیونیست‌هاست، این قیام در همه جای عالم اعم از دانشگاه‌های آمریکا و صدها دانشگاه در دنیا اتفاق افتاده و اخیراً نوجوانان دبیرستانی در غرب هم در این راستا به میدان آمده‌اند. حادثه مهم دیگری که اتفاق افتاد، نامه رهبر حکیم انقلاب اسلامی برای جوانان آمریکا، اروپا و غرب بود که آن‌ها را تشویق کرده و فرمودند شما در سمت درست تاریخ ایستاده‌اید.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: حادثه مهم و البته تأثرانگیز دیگری که در سال گذشته داشتیم، شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه ایشان بود و موضوع مهم دیگری که اتفاق افتاد، حماسه بسیار بزرگ مردم بود که چند روز برای تشییع شهدای خدمت در تبریز، تهران، مشهد و شهرهای دیگر حماسه‌آفرینی کردند.

وی ادامه داد: و امروز در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم، همان‌طور که در تشییع شهدای خدمت به میدان آمدیم و نشان دادیم قدر خادمان ملت را می‌دانیم و فرق آن‌ها را با کسانی که خدمت نکرده و حتی گاهی خیانت هم می‌کنند، می‌دانیم، شناختن این فرق را باید در تشخیص رئیس جمهور شایسته از خودمان نشان بدهیم.

آیت‌الله عابدینی بیان کرد: ما باید در جست‌وجوی رئیس‌جمهوری باشیم که شبیه‌ترین‌ها به شهید رئیسی باشد، ببینیم اخلاق، منش، دلسوزی، ساده‌زیستی و تدین چه کسی شبیه‌ترین به آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی است تا جای خالی این شهید خدمتگزار را تا حدودی جبران کنیم.

انتهای پیام
captcha