کد خبر: 3843580
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
گروه فرهنگی ــ مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین گفت: امسال برای سومین سال است که در نجف موکب مرکزی به نام «موکب سیدالشهدای استان قزوین» راه‌اندازی می‌شود و آمادگی پذیرش ۱۵۰۰ نفر برای اسکان را دارد.

سومین سال برپایی موکب «سیدالشهدای استان قزوین» در نجف

به گزارش ایکنا از قزوین، به نقل از روابط عمومی ستاد مردمی اربعین قزوین، محمد خورشیدی، مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین، با اشاره به فعالیت موکب قزوین در نجف اظهار کرد: امسال برای سومین سال است که در نجف موکب مرکزی به نام «موکب سیدالشهدای استان قزوین» راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: همچنین موکب‌هایی هم از سوی اداره کل اوقاف و روستای «خورهشت» قزوین در کوفه دایر است که برای هماهنگی همه امور یک قرارگاه مرکزی به نام «قرارگاه نجف» راه‌اندازی شده است.

مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین گفت: موکب مرکزی ستاد اربعین استان به مساحت 400 متر در جوار حرم امیرالمؤمنین(ع) و با استفاده از ساختمان‌های هم‌جوار دایر می‌شود.

آمادگی اسکان 1500 نفر در موکب سیدالشهدا

خورشیدی بیان کرد: امسال با توجه به پیش‌بینی افزایش حضور زائران در پیاده‌روی اربعین نسبت به سال گذشته ظرفیت موکب را ارتقا داده و موکب سیدالشهدا آمادگی پذیرش 1500 نفر برای اسکان را دارد.

وی بیان کرد: هر شب مراسم عزاداری در موکب شهر مقدس نجف برگزار خواهد شد اما به مدت پنج شب از نوزدهم تا بیست و سوم مهرماه ویژه‌برنامه عزاداری را داریم و سخنرانان و مداحان مطرح استان حضور خواهند داشت.

مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین بیان کرد: این پنج شب عزاداری به‌عنوان افتتاحیه اربعین و در جوار حرم امیرالمؤمنین(ع) است که به بحث معرفت و چرایی پیاده‌روی اربعین پرداخته می‌شود که برای زائرین مفید خواهد بود.

برپایی مهدکودک در موکب سیدالشهدا

وی اضافه کرد: همچنین برای کودکان هم یک مهدکودک پیش‌بینی‌شده که وقتی زائران برای یک شب در موکب حضور خواهند داشت بتوانند از این فضا برای فرزندانشان استفاده کنند.

این مسئول یادآور شد: یک حسینیه در موکب سیدالشهدا فراهم شده که همه روزه نماز جماعت، بیان احکام، نهج‌البلاغه و زیارت امین‌الله توسط روحانی موکب برگزار می‌شود.

وی افزود: موکب سیدالشهدا قزوین در نجف از شانزدهم مهرماه تا روز اربعین آمادگی پذیرش زائرین پیاده‌روی اربعین را دارد.

خورشیدی بیان کرد: روز گذشته اولین تیم 15 نفره تحت عنوان «خادمین پیشرو» اعزام شدند که جهت آماده‌سازی و تجهیز موکب در شهر مقدس نجف مستقرشده و فعالیت را آغاز کردند.

وی ادامه داد: تیم دوم 10 نفره برای کارهای فنی و تجهیزات اعزام می‌شود و چهاردهم مهر هم تیم خادمین موکب اعزام می‌شوند که تا 30 مهرماه برای پذیرایی از زائران مستقر خواهند بود.

این مسئول افزود: به‌طورکلی 200 نفر در موکب سیدالشهدا فعالیت می‌کنند که در قالب چهار تیم تقسیم شدند و در مدت این یک ماه در نجف حضور دارند.

اسکان در موکب سیدالشهدا یک شبه است

مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین گفت: زائران توجه داشته باشند که اسکان در موکب سیدالشهدا یک شبه است و امکان اسکان چندین روز وجود ندارد چراکه درصدد هستیم زائرین بیشتری بتوانند از امکانات بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه جمعیت زائرین امسال 2 تا 2 ونیم برابر خواهد شد، ادامه داد: به زائرین توصیه می‌کنیم که پس از یک شب اسکان در نجف راهی طریق‌الحسین شوند و پیاده‌روی را آغاز کنند.

خورشیدی بیان کرد: در موکب سیدالشهدا که به مدت 10 شب خدمات اسکان و خواب برای زائران داریم که به‌طورکلی به 15 هزار نفر خدمات خواهیم داد و در هر وعده 1500 و روزانه 4 هزار و 500 پرس غذا توزیع می‌شود.

مسئول قرارگاه نجف ستاد اربعین قزوین تصریح کرد: در هر وعده صبحانه، نهار و شام اطعام خواهیم داشت و به‌طورکلی در این 10 روز 45 هزار پرس غذا در صبحانه، نهار و شام توزیع خواهد شد.

وی توضیح داد: زائران برای اطلاعات بیشتر می‌توانند به صفحه اطلاع‌رسانی موکب نجف در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و بله مراجعه کنند و راه‌های کمک و واریز نذورات در همین صفحات اعلام شده است.

خورشیدی در پایان گفت: زائران باید توجه کنند موکبی که برپا می‌شود نقش خدمت‌رسانی به زائرین به معنای عام را دارد و نباید به عنوان خدمات در قالب یک هتل اقامتی به آن نگاه کرد چراکه ما از ظرفیت استان و خیرین استفاده می‌کنیم و اولویت ما مردم قزوین است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: