راز پیشانی‌بند «یا زهرا(س)» شهید همایونی
کد خبر: 4060076
تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱
شهدای روحانی قزوین/ ۴

راز پیشانی‌بند «یا زهرا(س)» شهید همایونی

شهید همایونی با پیشانی‌بند یا زهرا(س) شهره شده بود و هم‌رزمانش در مورد رمز و راز این پیشانی بند می‌گویند: روزی از او پرسیدیم مگر فرقی هم بین این پیشانی‌بندها وجود دارد؟ در جواب گفت من مادر ندارم و به عشق مادرم این پیشانی‌بند را می‌بندم.

شهید طلبه مهدی همایونی

قزوین مهد علم و ادب است و در طول تاریخ بزرگانی از این دیار برخاسته و برای اعتلای اسلام تلاش‌ها کرده‌اند که تاریخ گواه صادقی بر این موضوع است.

در مقطع حساس و تاریخی ۸ سال دفاع مقدس نیز حوزه علمیه قزوین مانند سایر حوزه‌های علمیه سراسر کشور طلاب و روحانیون بسیاری را در قالب مبلغ و نیروی رزمی به جبهه‌های نبرد اعزام کرد تا در کنار دیگر رزمندگان با نثار خون خود تداوم‌بخش راه سرخ و ماندگار شهدای صدر اسلام تاکنون و موجب فخر اسلام و قرآن باشند.

در متن زیر با زندگینامه شهید طلبه «مهدی همایونی افشار» آشنا می‌شویم.

مهدی همایونی افشار پاییز سال ۱۳۴۷ در قزوین متولد شد. او چهارمین فرزند خانواده‌ای متوسط بود و پدر بزرگش به خاطر عشق و علاقه به صاحب‌الزمان (عج) نام وی را مهدی گذاشت.

وی بعد از سال دوم راهنمایی به حوزه علمیه رفت و مشغول تحصیل علوم حوزوی شد و همزمان با ورود به حوزه علمیه بر خود وظیفه دانست که در جبهه‌ها حاضر شود. این مجاهد خستگی‌ناپذیر در عملیات‌های رمضان، محرم، کربلای یک، سه و پنج حضور داشت و از اعضای لشکر هشت نجف اشرف و لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب(ع) بود.

بارها در جبهه‌های جنگ حاضر و چندین بار مجروح شد و سرانجام ۲۱ فروردین‌ماه سال ۶۲ در منطقه شلمچه با اصابت ترکش به سر و صورت طعم شربت گوارای شهادت را چشید.

شهید همایونی با پیشانی‌بند یا زهرا(س) شهره شده بود و هم‌رزمانش در مورد رمز و راز این پیشانی‌بند می‌گویند: هرگاه می‌خواست در عملیاتی شرکت کند به دنبال پیشانی‌بند یا زهرا(س) می‌گشت، روزی از او پرسیدیم مگر فرقی هم بین این پیشانی‌بندها وجود دارد؟ در جواب گفت من مادر ندارم و به عشق مادرم این پیشانی‌بند را می‌بندم.

پیکر مطهر این شهید والامقام پس از تشییع باشکوه در گلزار شهدای قزوین آرام گرفت تا افتخاری به افتخارات این مرزو بوم افزوده شود.

از ویژگی‌های این طلبه شهید عشق و علاقه به مطالعه و کتاب بود. او اگر کتاب مفیدی می‌دید خریداری می‌کرد و بعد از مطالعه، آن در اختیار دیگران قرار می‌داد. بعد از شهادتش طبق وصیت‌نامه‌اش کتابخانه او را به تیپ محمد رسول‌الله(ص) اهدا کردند.

انتهای پیام
captcha